Minulla on riski kuolla synnytykseen, mutta en ilmoita ketään lähiomaiseksi
sairaalan papereihin. Neuvola tietää lapsen isän yhteystiedot, kaivakoot sieltä jos minä satun kuolemaan alatiesynnytykseen tai sektioon.
Kommentit (10)
kuolla muutenkin koska tahansa ja varsinkin saada keuhkoveritulpan jos sektioon joudun. Ihme että ylipäänsä raskauduin BMI 46.
kuin vähän aikaa sitten, kirjoitustyylistä tunnistaa
ainoastaan 3-vuotiaan lapseni, mutta häntä ei voi sairaalan papereihin merkitä lähiomaiseksi. En halua ketään päättämään mahdollisesta hengityskoneen sammutuksesta, lääkäri päättäkööt jos hoito on tuloksetonta.
vieläkään saanut nyhdettyä minulta lähiomaisen nimeä, nyt rv 34. Varmaan ilmoitan tuon Heinämäen Minnan ja keksin sille puhelinnumeron jos vielä tinkaa.
Kai sinulla jotain tukiverkkoa on?
Onnea tulevasta vauvasta!
keuhkoveritulpan tai muun veritulpan kohdalla?
Mulla homotsygootti trombofilia ja saan veritulpan 87% varmemmin kuin tavallinen ihminen. En usko,että tuo läski panee paremmaksi. Olen synnyttänyt viisi lasta, ja kertaakaan en ole kuollut...
jotka voisit nimetä lähiomaiseksi? Kenen luona 3-vuotiaasi on synnytyksen aikana?
Jos niin surullisesti kävisi, että kuolisit synnytykseen, kyllä sinulle joku lähiomainen löydetään rekistereistä, ja hän alkaa hoitaa asioitasi. Jos ei löydy, viranomaiset hoitavat asiat.
Miten muuten voit? Oletko varma, ettet ole masentunut? Kirjoitustyylisi on jotenkin alavireinen.
Kannattaa suhtautua valoisin mielin synnytykseen, vaikka jotkut asiat mieltä painaisivatkin. Pitkää ikää sinulle ja lapsillesi!
kukaan omainenhan nyt ei todellakaan päätä hengityskonehoidon lopettamisesta, sen päätöksen tekee lääkäri. Omainen voi periaatteessa vain vastustaa hoidon lopettamista, ei koskaan päättää että hoito lopetetaan.
Ei siellä kukaan niitä papereita ja niiden tietoja kysele.