Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tutkimus: Lapset eivät kaipaa toimintalomaa

Vierailija
29.06.2009 |

Tutkimus: Lapset eivät kaipaa toimintalomaa







Lapset kaipaavat lomallaan tutkimuksen mukaan yhteistä aikaa perheen parissa ja irtautumista arjen rutiineista ja aikatauluista. Tuoreen tutkimuksen mukaan lapset eivät niinkään kaipaa ylenpalttista toimintaa. Nykyvanhempien lomarahat hupenevat kuitenkin yhä enemmän huvipuistoihin, kylpylöihin, matkoihin ja ulkona syömiseen.



Lapsiperheiden rahankäyttöä tutkineen Anu Raijaksen mukaan monet vanhemmat yrittävät rakentaa lomastakin kehittävän projektin. Lapsen lomatoiveet ovat kuitenkin paljon yksinkertaisempia kuin aikuiset kuvittelevat.



– Ylenpalttisen toiminnan ja kuluttamisen taustalta voi löytyä vanhempien huono omatunto. Toiminnalla yritetään korvata aikaa ja läsnäoloa, sanoo Kuluttajatutkimuskeskuksessa työskentelevä Raijas. Myönteistä hänen mukaansa on se, että yleensä päätöksiä vapaa-ajan vietosta tehdään koko perheen voimin.



Tiedot perustuvat joulukuussa julkaistuun tutkimukseen ”Huolenpitoa ja jakamista – rahan ja ajan jakautuminen perheessä”.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köyhyydessä on kyllä se hyvä puoli, että tuon asian on oppinut kantapään kautta jo aikaa sitten. Lapset haluavat metsään, uimaan, mäenlaskuun ja "oikeisiin töihin". Väliin evästä tai makkaran paistoa ja lasten huippuhetket on taattu! Huvipuistoelämä vain turruttaa lapsia. Kohta mikään enää ei riitä. Kun viettää vaatimatonta ja perhekeskeistä arkea, jo pikkujuttu on iso ja ikimuistettava juttu. Näin maalla jo pelkkä leikkipuisto on paljon! Hoploppiin ei tarvitse mennä..

Vierailija
2/5 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yllättäen reissun paras kohta oli hänestä se, kun pysähdyttiin välipalalle kaikkien kanssa syömään ranskalaisia ;).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin kolmen lapsen äitinä on kokemusta esim. siitä, että lapset viedään Särkänniemeen, mutta reissun kohokohta on eväiden syöminen tai uimassa käyminen. :)

Vierailija
4/5 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

totta joku vielä toisin luulee!?

Vierailija
5/5 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä varmaan riippuu paljon lapsestakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yksi