uusi merkki-imuri kesti vuoden, edellinen kesti 20 v
saksalainenlaatumerkki-imuri hajosi käsiin- takuun mentyä umpeen
maksoi uutena 170 e
elämmekö kertakäyttäkulttuurissa???
t. ekö-äiti
Kommentit (4)
kannattaa silti valittaa, yleensä korjataan takuuseen jos hajonnut kohtuuajan sisällä takuun päättymisestä.
Nimittäin niidenhän pitäisi kestää 10-20 vuotta. Meillä on jo astian- ja pyykinpesukoneet Mieleä ja harkitsemme Miele-imurinkin hankkimista.. Pyykinpesukoneessa ei ole mitään vikaa ollut missään vaiheessa ja se on ollut meillä jo viisi vuotta. Astianpesukonekin on toiminut moitteettomasti jo neljä vuotta.
meidän Miele täyttää näinä päivinä 21v ja uutta en edes uskalla ajatella, nykyisin tarvitsee niin harvoin edes siivota, kerran parissa viikossa.
Vanha suomalaismerkkinen jääkaappi ostettiin siskon rippijuhliin, 25v myöhemmin tiivisteet oli niin repaleiset, että ostettiin uusi, kesti 9kk ja takuu korvasi, nyt on 3v vanha ja on muuttunut pakastimeksi.
kaikki hajoaa helpommin jotta ihmiset ostaa enemmän.