Lapsivesipunktio
Hei! Onko sinulle tehty lapsivesipunktio? Kertokaa kokemuksia.
Kommentit (2)
lapsivesipunktio kuin istukkabiobsia... Itselleni siis tehty molemmat, joista esikoista odottaessa lapsivesipunkito oli vain hieman epämiellyttävä kokemus, kun taas nyt kuopusta odottaessa tehtiinkin biobsia.
Neulahan siinä molemmissa laitetaan vatsan läpi, eikä varmaan siinä suhteessa eroa ole. Minun kohdallani ensimmäinen oli helppo, koska istukka oli sopivassa paikassa, ja pistämään päästiin suhteellisen alhaalta ja keskeltä. Nyt biobsia tehtiin todella hurjan oloisesti suorastaan vatsalaukun suunnasta vinoon, eli matka vatsanpeitteiden läpi oli pitkä... Kumpikaan toimenpide ei aiheuttanut ongelmia, joskin biobsian jälkeen vatsa oli arka n. viikon.
ku takana yks km ja toisesta en halunnu riskiä enkä ois jaksanu odottaan 2-3 vkoa et pääsee testiin ja sit vielä toiset 3 vkoa et saa tietää tuloksen...Ei mun pääkoppa olis kestäny.Nyt odottelen täällä vauvaa syntyväks ja kaikki on ultrien mukaan ainakin ihan ok!Et sillai minä (riskiluku 1/60 joskus vkolla 12)
Rv 32