Ostin säilyke-etanoita, APUA KAIVATAAN! Siis avasin purkin
ja nuo etanat ovat tuollaisessa hyytelössä? Luulin että ovat ihan suolavedessä? Vai johtuuko tuo siitä että säilytin etanapurkit jääkaapissa? Kumoanko etanat vain siivilään ja huuhdon hyytelöt pois, vai ovatko nuo purkit jotenkin pilaantuneita?
Kiitos avusta :)
Kommentit (4)
itse en söisi. hyvä kokki saa vaikka kakan maistumaan hyvältä, mutta haluan tietää mitä suuhuni laitan.
etanat jo niin inhottavia ajatuksena, limaisia
hyviä tuli etanoista, ekaa kertaa tehtiin kotona :) Eli eivät olleet sitten mitenkään viallisia, eli kiitos "hyytelövastaajalle"
-ap
ja p.s. ei nuo etanat ole yhtään limaisia, se on se mielikuva mikä etanasta tulee. Ei tuollainen etana pelkästään oikein millekään maistu, se kaipaa seurakseen voita, valkosipulia, juustoa (parmesan, sinihome, vuohenjuusto tms). Persiljaa kenties. Kannattaa kokeilla!
Kauanko avattu etanasäilykepurkki säilyy jääkaapissa.?
En tiedä, mistä johtuu, koska me emme säilyttäneet niitä edes kylmässä. Ihan normaalisti kumosimme ne siivilään, huuhtelimme ja laitoimme ruoaksi. Hyviä olivat eikä meille niistä mitään vaivoja tullut, joten eivät siis olleet ainakaan pilaantuneita.