Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onpa tosi vaikeaa viedä lapset hoitoon: (

Vierailija
07.06.2009 |

Meillä on sellainen tilanne, että minä käyn töissä, mutta työpäiviä on vaikea tietää etukäteen, vaan tiedän ne edellisenä päivänä. Kuukaudessa työpäiviä kertyy 10-20.

Mies on yrittäjä ja töitä on välillä paljon, välillä vähemmän.

Lapset ollaan yritetty hoitaa itse näitten töitten ohessa. Nyt kuitenkin mulla on ollu pari kk paljon töitä pitkiä päiviä ja mies on ihan puhki, kun hänellekin sattui kamala työmäärä. Ja lapset pitäisi töitten ohessa hoitaa.



On vaan vaikea löytää hoitopaikka, jonne lapset viedä silloin tällöin. Tai toinen vaihtoehto on, että vien hoitoon säännöllisesti, vaikka joskus en olisi töissäkään. Mutta tuntuisi inhottavalta kuunnella kritiikkiä, miksi lapset hoidossa, kun itse kotona.

Mitä tekisitte itse minun tilanteessa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sit tarvittaessa kotona

Vierailija
2/3 |
07.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olisin sen säännöllisen hoidon kannalla. Ei ne lapset siitä vaurioidu, oppivat vaan sosiaalisuutta ja sitä miten ihmisten kanssa tullaan toimeen. Nykymaailmassa todella tärkeää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eihän se sen kummempaa. Työpäiviä kuitenkin kertyy tuon ilmoittamasi verran, ettei hoitomaksussa hämminkiä, se on mikä on.



Otat säännöllisen hoidon, ilmoitat poissaolosta edellisenä tai aamulla, hoitopaikka on täsä tapauksessa parempi olla päiväkodissa kuin kunnallisessa pph:ssa, sillä päiväkodissa on helpotuksen huokaus jonkun jäädessä pois yllättäen; sieltäkin puuttuu hoitajia säännöllisesti kuka minkäkin takia (itse työssä pk:ssa). Perhepäivähoitajalle voi olla kurjempi asia, jos et viekään, sillä hän saa kulukorvaukset ( ? oli ennen) niltä päiviltä jolloin lapset ovat hoidossa. Hän on voinut varata soppamäärän ainekset jne. eikä syöjiä tulekaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan neljä