Miksi nykyään pitäisi olla koko ajan saatavilla?
Yksi kaveri viestittelee aika usein. Välillä saatan vastata todella monen tunnin viiveellä, koska minulla on muutakin elämää. Kun en ollut vastannut kahteen tuntiin sai viestin, että minusta ei kuulu ja mikä minua vaivaa. Mikä oletus se on, että puhelimella pitäisi roikkua koko ajan?
Kommentit (14)
Sun pitää informoida se. Etukäteen. Että mitä haluat ja toivot. Ja ettet halua olla koko ajan yhteydessä, elät muutakin elämää. Ei se lue ajatuksia ja odottaa liikaa. Voit antaa arvion. Kehotan hankkimaan joku muukin kommunikointiin.
Sekin on ärsyttävää, että jotkut kyttää paikalla olemista whatsapissa
En mä ainakaan ole ja olen sen hyvin selvästi kertonut ihmisille.
Jos asia on kiireellinen ja oikeasti vaatii minun huomiota hetinyt, niin olen pyytänyt sen sanomaan. Jos yhteydenotto on pelkkää diipadaapaa niin vastaan kun vastaan.
Toki on kavereita jotka ovat läheisempiä ja heidän kanssaan juttelen sitten muutenkin vain, mutta en todella tunne vastuuta olla saatavilla 24/7.
Kerro sille, että et elä puhelin kädessä. Jos ei se kelpaa, niin anna olla. Vastaat kun vastaat. Jos ei kyselyt lopu, niin blokkaa sen numero vaikka kuukaudeksi, kyllä se sillä aikaa lopettaa.
Kannattaa tehdä selväksi, että muutakin elämää on
Vierailija kirjoitti:
Sekin on ärsyttävää, että jotkut kyttää paikalla olemista whatsapissa
Laita niin et se ei näy oletko paikalla
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sekin on ärsyttävää, että jotkut kyttää paikalla olemista whatsapissa
Laita niin et se ei näy oletko paikalla
Mun mielestä sen paikalla olemisen näkee, mutta "nähty viimeksi" saa piiloon
Samaa ihmettelen. Sanoin muuten tälle henkilölle, että jos en kahteen tuntiin vastaa, niin se ei tarkoita "ettei musta oikein kuulu". Hän väitti ymmärtävän, mutta veti kuitenkin herneen nenään
Ei todellakaan tarvitse olla eikä varsinkaan pidä. Odotan jo seuraavaa lomaa ja sitä että miehenkin puhelin kiinni tai ääneti, saa tärkeät työjutut ja mikä tahansa ihan kuulkaas odottaa. Ollaan taas monta päivää omassa onnen kuplassa ja muu maailmaa saa painua vaikka...
Tämä nykymaailmahan on hyvin rajaton, ja jollet sinä piirrä niitä rajoja niille jotka yrittää niitä syystä tai toisesta ylitellä, niin ei siinä hyvin käy. Mikä on tärkeintä? Mikä?? Minkä äärellä sinä itkisit suruasi ja ikävääsi eniten, jos menettäisit. Niinpä.
Mulla on kanssa eräs tuttu, joka viestittelee tiheästi. Kun en itse vastailen niin nopealla tahdilla, hän alkoi epäillä "onko sinulla kaikki hyvin, sinusta ei kuulu oikein mitään". Tässä kohtaa oli laitettava raja vastaan ja kertoa, että jos minä en ole koko ajan saatavilla, se ei tarkoita, ettei minulla olisi kaikki hyvin . Kerroin myös , että voin paremmin, kun en ole koko ajan puhelimella. Tästä alkoi kauhea mökötys
Vierailija kirjoitti:
Melko ahdistavaa
AHDISTUSHULLU TAAS VAUHDISSA
En käytä somea ja pidän puhelimen yleensä äänettömällä. Minulla on vain vähän tarvetta kommunikaatioon. Väsyn jatkuviin yhteydenottoihin.
Ennen oli paremmin