Valtiovarainministeri Purra mokasi eduskunnassa: Nimimerkki riikka pääsi ääneen!
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) "lipsautti" kyselytunnilla kielletyn sanan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b54bc39d-4de3-45b5-9213-81d47075f…
Kesän 2023 rasismikeskustelun aikana Mykkänen tempautui puolivahingossa osaksi perussuomalaisten ympärillä vellonutta loanheittoa osallistuttuaan Helsingin Sanomien toimittajana uutisointiin perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran nimimerkkikirjoituksista. Mykkäsen kokemuksesta syntyi kirja siitä, miten puolue sosiaalisessa mediassa toimii.
Perussuomalaisten kärkipoliitikkojen toiminta sosiaalisessa mediassa on Mykkäsen mukaan hätkähdyttävää. Puolue on "kuin virtahepona suomalaisen somen ja politiikan olohuoneessa".
Toimittajalta on tyystin jänyt huomaamatta persujen käytös julkisesti. Myös kokoomus on persuuntunut tämän hallituskauden aikana, esimerkiksi vaikkapa tämän päivän eduskunnan kyselytunti, jossa jokainen kokoomuslainen, joka ääneen päästetiin haukkui surutta oppositiota ja peräti yksittäisiä edustajia. Persuilta kukaan ei mitään enää odotakaan, mutta ikävä nähdä kokoomuksen menevän samaa tietä.
Kommentit (8)
Apua, onko tuo taikinanaama tuollaista puhunut. Uskomatonta
Kyselytuntia johtanut puhemies Jussi Halla-aho joutui muistuttamaan Purraa eduskunnan kirjoittamattomasta säännöstä, jonka mukaan istuntosalissa ei saa syyttää ketään valehtelusta.
Muistutan niin ministeriä kuin edustajia, että me vältämme tässä salissa v-sanan käyttöä ja käytämme muita ilmaisuja, Halla-aho sanoi.
Samanlaisia törkyturpia ja valehtelijoita ovat kokoomuslaiset kuin persutkin.
Hui kauhistus! Miten te vassarit nyt ikinä toivutte?
Vierailija kirjoitti:
Hui kauhistus! Miten te vassarit nyt ikinä toivutte?
Sanna Marin 🙂
Kun Petteri, Purra ja muut kokoomuslaiset yrittää. Silloin markkinoidenkin arvot laskevat, olisiko siis aika nyt kasvun tuottelutuokioon. Käy kokoomus arkeen. käy kokoomus arkeen. Kokoomuksen kuppaamat asukkaat, verorästin taas kohta saa. Pääset säkin mukaan kasvutalouteen, kilpailukyky-karkeloon. Nyt kokoomus arkeen. Jos säkin lähdet mukaan lupaan sen. Saat säkin vakaan synkän hetken epämieluisen, vaikka velkaantuminen, voi huolestuttaa välillä. Käy silti kokoomus arkeen.
Jo yrittäjätkin odottaa. Ja investoinninkin saksimisenn repustaan kaivaa Riikka Purranen. Hän kaikille soittaa tutun sävelen.
Kokoomus on persuuntunut ja kohta alkuperäisiä persuja ei enää siksi tarvitakaan.
Tehköön nyt likaiset työt ja heilukoon saksiensa kanssa julkisuudesa, kun likaisemmat on tehty, niin saavat mennä ja me porskutetaan johdossa lintmanin anan kanssa eteenpäin rahassa rypien.