Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Rakenneultrassa ei mainittu mitään sikiön keuhkoista

31.12.2015 |

Eli kävin tänää rakenneultrassa, rv 20+3. Kaikki raajat ja sisäelimet katsottiin kunnolla, ja kaikki oli ok ja sikiön mitat vastasivat raskausviikkoja. Jälkeen päin tulin ajatelleeksi että ei sanottu mitään keuhkoista ja niiden kehityksestä. Onko muita joille ei ole keuhkojen kehityksestä mainittu mitään? Tilanne rupesi ahdistamaan kauheasti ja mietin tulisiko soittaa asiasta neuvolaan? Kiitos jos joku osaa auttaa!

Kommentit (2)

1/2 |
15.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä muuten minullekkaan sanottu mitään keuhkoista :O lienekkö sitten niin ettei vain ollut mitään sanottavaa vai että keuhkot näkyisi ultrassa jotenkin huonosti?

2/2 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keuhkot on epäkypsät 36 viikkoon asti. Jos vauva on aikeissa syntyä sitä ennen, annetaan äidille pistos joka kypsyttää vauvan keuhkoja. Tuossa vaiheessa on tutkitaan aivot, koko ja muut sisäelimet sekä se ja että napanuora on ok. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla