Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäjä6650

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

21.08.2021

Alkoholin käyttö uusperheessä ja lasten huolto

Meillä on exän kanssa yhteishuoltajuus ja olen ollut huolissani 13v lapsen käynneistä hänen luonaan viikonloppuisin jo pitkään koska exän uusi kumppani käyttää paljon alkoholia, arkena menee sixpäkki-mäyräkoira illassa ja viikonloppuisin laatikko-pari.
Viime aikoina exäni on alkanut ostelemaan lapsellemme kaikkea kallista mitä hän ikinä haluaakaan ja puhumaan lastamme ympäri että muuttaisi hänen luokseen. Exäni kuitenkin käy töissä ja lapsemme olisi tämän juopon kanssa kahdestaan. Exäni on luonteeltaan erittäin selkärangaton ihminen joka kyllä puhuu ja osaa manipuloida, muttei hänestä ole mielestäni ottamaan täyttä kasvatusvastuuta, esimerkkinä jos lapsi haluaa kaupastaenergiajuomia päivittäin, niin hän silloin niitä saa koska heidän kotona juodaan niin ei voi kuulemma kieltääkään.
Aika vähän löytyy netistä tietoa tästä runsaasta alkoholinkäytöstä lasten tapaamisen aikana jos ollenkaan, vähän väliä tyrkytetään ratkaisuksi lastensuojeluilmoitusta mutten ehkä ensimmäiseksi lähtisi tälle linjalle.
Mikähän olisi paikka/taho johon voisi olla yhteydessä, vaikka mennä neuvottelemaan kolmistaan?

0

Kommentit

8169/12708 |
21.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nainen

+++++  Rapu ja härkä 

+++ Vesimies ja kalat

----- Oinas ja kauris

--- Kaksonen ja leijona

8168/12708 |
21.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulkeutuu helposti jos ei joku mene mielen mukaan, epäluotettava,  pistää kun vähiten odottaa

5356/6454 |
21.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on huonommassa asemassa eron sattuessa>syrjintää. Lasten asumis ja elatusjärjestelyistä päättävä tasa-arvolautakunta koostuu juuri koulutetuista naisista, puoluekantaa nyt sen kummemmin ottamatta esiin.

Suomessa on varmaan melkein yhtä paljon miehiä kuin naisia joilla ei ole lapsia, mutta niitä haluaisivat, naisen kuitenkin halutessaa helpompi hankkiutua raskaaksi vaikka vahingossa ja saada lapselle elatus eikä tarvitsisi käydä enää töissäkään.

Hyvässä parisuhteessa tehdään lapset ja mietitään sitten, huonossa toinen/kumpikaan ei uskalla tai sitten jos toinen haluaa ensin sen hyvän työpaikan, uuden auton, kiertää maailmaa ja käydä viihteellä> eroa ennen kuin on myöhäistä ja etsi joku joka tahtoo sen lapsen, muuten voi kaduttaa myöhemmin.

Vaikka Suomalaisten syntyvyys laskeekin, silti syntyvyys Suomessa on taas lähtenyt nousuun ja väkiluku muutenkin kasvaa. I wonder why...

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.