Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käyttäjä36832

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

565/1940 |
02.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus oli Joonas Hytönen. Ja sitten se (muinaisen) UMK:n Tomi Saarinen.

Nyt on edesmennyt Avicii. 

 

15790/18026 |
30.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

[/quote]

Ei tuonne kukaan järkevä mies enää hae kun paritettavat naiset ovat enemmän tai vähemmän ongelmallisia ja aina jo lähtökohtaisesti napsun tasottomampia. Syystä siis sinkkuja. Ei miehetään mitään kultakimpaleita ole olleet, mutta sellaisia perusmiehiä kuitenkin.

[/quote]

Ööh... tässä esität, että miehelle "perusmieheys" on kunnia - siis sellainen kunnia, että vähän huonompikin käytös ja tavallinen ulkonäkö on ok, onhan kyseessä kuitenkin niin arvostettava asia kuin suomalainen perusmies. Totta! Niinhän se onkin - mutta millä perusteella naiselle ei sitten tällainen suomalainen "perusnaiseus" saisi riittää? Pitäisikö naisten olla jotain täydellisiä staroja, kun taas miehet saa olla niitä perusmiehiä, ja se on aivan hyvä? Ja pitäisikö näitä perusmiehiä sääilä, kun saivatkin aivan tavallisen naisen (olisivat ilmeisesti mielestäsi ansainneet jonkun Hollywood-tyypin, perusmiehiä kun ovat)?

14912/18026 |
26.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin, kissa pöydälle: case Juudit.

Juudit sanoi viimeisessä jaksossa Tommista jotenkin näin, että hienointa on ollut "vain seurata hänen olemassaoloaan". Tämän sanoi ihan haltioituneena, ja mielestäni Stolbow´kin vaikutti huolestuneelta.

Mulla tuli jotenkin tosi outo ja epäilevä olo tuosta kommentista. Jotenkin silleen, että mikä Juuditin todellisuudentaju on. Miksi ihmeessä olla kiitollinen nihkeän, ei hänen tasolleen yltävän ja selvästi epäkiinnostuneen miehen olemassaolon seuraamisesta viikkojen ajan, kun Juudit olisi voinut tuonkin ajan viettää esim. jonkun turkulaisen komean, sivistyneen, hänestä kiinnostuneen hipsterimiehen kanssa? Tai etsien sellaista? Tai vain ollen kavereitten kanssa eikä kerjäten pettymystä nenästään?

Siis Juudit. Noin puhuu pappi kastajaistilaisuudessa lapselle. Ei tuollaisen epäkiinnostuneen miehen seurasta sanota noin. Jotenkin kyllä tuntuu, että Tommikin oli kiusaantunut. Siis mitä tämä on?

Opon, tai pikemmin seurakunnan kerho-ohjaajan, rooli kannattaisi laittaa parisuhdetilanteissa pois, ihan itsen takia.

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.