Käyttäjä2387
Seurattavat (0)
Seuraajat (0)
Seuratut keskustelut
Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.
Kommentit
Aktiivisuus
Ei tapahtumia.
Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.
Kirjaudu sisään
juoda voi monella lailla väärin..miksei siinä elämän aikana, kun kerran sitä aikaa kumminkin on, sensijaan että tekee elämää vaikeammaksi, voisikin pyrkiä sensijaan helpottamaan sitä itselleen ja ympäristölleen tietoisesti kehittämällä itseään ihmisenä.
Itsensä tuntemisen, hallinnan ja tietoisuuden kasvaessa, samalla tulee mm. paremmaksi alkoholin käyttäjäksi.
Ihminen joka alkoholilla pakenee itseään ja todellisuutta ja joidenka avuton ja syytön uhri näkee olevansa. Ei tämän uhri asennoitumisen johdosta opi virheistään eikä
niiden aiheuttamasta pahoinvoinnista, vaan kokee kärsimyksen ja vastoikäymisten olevan väistämätöntä seurausta käytöksestään, jota ei usko pystyvänsä muuttamaan eikä hallitsemaan.
Itsetuntemuksen puutteessa ihminen valehtelee helposti itselleen luodakseen tekosyyn, jolla välttää tietoista ponnistusta ja tulemista tietoiseksi, siitä tuskallisesta tosiasiasta, että onkin itse hallinnassa ja vastuussa omasta käytöksestään.
AA porukat antavat valheellisen synninpäästön, että sairastat alkoholismia. Etkä ole itse vastuussa aiemmasta käytöksestäsi. Se on täyttä valetta! AA on, kansainvälisenä bisneksenä, riippuvainen siitä, että ihmiset uskovat olevansa "alkoholisteja" ja ovat riippuvaisia AA:sta! Joka taas ymmärtää olevansa itse vastuussa ja hallinnassa itsestään, oppii näkemään itsensä sellaisena, kuin todellisuudessa on. YKSILÖ. voi elää vapaana, Ilman mitään typeriä ulkopuolelta tarjoiltuja ja omaksuttuja ryhmä identiteettejä, eli leimoja, jotka ovat vain uskomuksia, arvoja, tekosyitä ja kahleita, joilla ihmisiä niputetaan hyväksikäytettäväksi ja hallittavaksi. Kun hyväksyy yksilöllisyytensä ja opettelee tuntemaan itseään eikä enää hae samaistumisen kohteita ulkoa on vapaa tekemään kuten oikeasti tahtoo ja tietoisesti hallitsemaan itseään. alkaa viihtymään nahoissaan ja itse valitsemassaan seurassa ja ympäristössä. ei tarvitse mitään vältellä tai laskea päiviä ja uskoa olevansa alkoholisti. on oman onnensa seppä.