Käyttäjä1350
Seuratut keskustelut
Kommentit
Lääkärissä käyty. Otettiin laaja verenkuva sekä virtsatestit. Kaikki arvot hyviä eli ei ole ainakaa munuaiset, maksa yms leviämässä. Ei myöskään ole diabeetestä. Huoh.
Saatiin nyt viikoksi kipulääkekuuri. Jos koiralla on viakka kipuja joita se ei näytä. Jos lääke auttaa tulee kartoittaa kivun syy.
Lisäksi kun puhutaan vanhasta koirasta on sillä jo kaiken näköistä kremppaa. Eli tämä voi johtua koiran päästä, pidätyskyvystä, lihasten heikkenemisestä ym. Lisäksi tuo juominen saatta olla vaan jokin tilapäinen käytöshäiriö. Mutta pääasia ettei nyt ainakaa mitään hengenvakavaa ainakaa ole.
Ja joku kysyi hintaa. 200e meni mutta tästä mielenrauhasta oisin voinut maksaa enemmänkin.
Aloittaja
Koira on leikattu uros. No parin tunnin päästä on lääkäriaika, josko sit oltais viisaampii.
Ou nou. Nyt tais mennä yöunet. Toivottavasti ei olis mitään vakavaa. Mutta huomenna lääkäriin ja toivotaan parasta vaikka sitten sitä diabetesta...
koiralla otettiin viime lääkäri käynnillä virtsa testit n. 5kk sitten, silloin munuais arvot olivat tosi hyvät. Voiko tämä silti olla munuaisista johtuvaa?
Olen ollut poissa töistä ja olen mennyt töihin, riippuu olotilasta. Joskus yhden yön valvomisen jälkeen olen mennyt töihin, mutta jos valvominen jatkuu en sitten enää seuraavan päivänä ole mennyt. Mulle nukkumattomuus aiheuttaa yleensä sen että maha menee ihan sekaisin, niin olen tämän sanonut muutamana kertana syyksi, eli ripulin. Perjaatteessa on sitten kaksi syytä olla menemättä. Mulla on pitkä työmatka julkisilla. Jos valvominen on jatkunut edeleen olen sitten hakenut siihen ihan sairaslomaa. Meillä saa olla töistä pois omalla ilmoituksella 3pv.
Ja siis kun jään pois nukkumattomuuden takia tarkoittaa se sitä että olen herännyt edellisenä aamuna klo 05.00 ja sen jälkeen en ole silmiäni ummistanut. Olen valvonut muutaman kerran 3vrk putkeen, siis en ole nukkunut minuuttiakaan. Mulla on ollut uniongelmia lapsesta saakka, olen syönyt eri unilääkkeitä viimeiset 12 vuotta.
Töihin meneminen voi joskus olla ihan ok mutta jos on niin väsynyt ettei pää toimi niin ehkä parempi jäädä kotiin. Väsyneenä tekee sitten niitä virheitä, joita ei osaa itsekkään korjata kun ei tiedä mitä sitä on ajatellut kun virheen on tehnyt. Tästäkin kokemusta. Onneksi en ole tekemisissä ihmishenkien kanssa.
Mulla on välillä ollut ns. syyllinen olo kun olen jäänyt pois. Jotenkin tuntuu että pitäis olla kuume ja ties mitä ennen kuin voi jäädä kotiin. Mun tutuista monikin valitaa että hitto ku oon vänyt, nukuin viime yönä vain 5h. Öö tota mulla perus arkisin on se 5-4h.
Näistä uniongelmista ei oikeestaa voi puhua kuin niiden kanssa jotka oikeesti tajuu mistä on kyse. Tunninkin uni auttaa, mutta kun sitä ei ole minuuttiakaan niin on asia toinen.