Onko kouluja käymätön automaattisesti taitava käytännön töissä?
Vai kuvittelevatko he vain itse liikoja taidoistaan?
Kommentit (13)
usein on. itse pidän omasta käytännön miehestä
Jos on taitava käsidtään, hankkii yleensä jonkun käsityöalan koulutuksen.
Yleensä ei, sellainen stereotypia on vain vallallaan.
Yleensä ei. Hyvään käytännön taitojen osaamiseen tarvitaan niitä samoja aivojen alueita (hahmotus jne.), joita käytetään koulunkäyntiin.
Usein noilla "elämäm kolulaisila" on vähän vääristynyt kuva taidoistaan. Uskovat olevansa täydellisiä miehiä minulle koska osaavat tankata auton.;)
Käytännön työt eivät ole sama asia kuin käsityöammatit. Ainakin minä ymmärrän myös esim. rekkakuskin tai hoitajan työt käytännön töiksi.
Kouluja käymättömät vaan usein tuovat juuri noita taitojaan esiin suurella suulla. Muut antavat tekojen puhua.
En usko, että Eva Biaudet olisi kovin taitava käytännön töissä.
[quote author="Vierailija" time="24.05.2015 klo 18:00"]
Käytännön työt eivät ole sama asia kuin käsityöammatit. Ainakin minä ymmärrän myös esim. rekkakuskin tai hoitajan työt käytännön töiksi.
[/quote]
no niihinkin on olemassa koulutud, joka kannattaa (on usein pakko) hankkia jos alalle aikoo.
Kouluttamattomat on sitten erikseen, eikä heillä ole näidenkäön alojen taitoja.
Ainakaan miehet eivät ole. Ja jos ovatkin niin nuo taidot ovat jotain autonrassausta tai painepesurilla leikkimistä. Ruoanlaitossa tai pyykinpesussa ovat ihan käsiä.
ehkä vanhemmissa ikäluokissa...nuoremmista vain wt-väki on jättänyt kaikki koulut käymättä
No minun exä ei ollut. Mutta kuvitteli kyllä että se antaa jotain lisäarvoa sulakkeiden vaihdolle jos ei ole kirjaviisas. Nykyinen mies on akateeminen mutta tekee ihan samat hommat kotona kuin exä ja vähintään yhtä hyvin.