Laitatin kuparikierukan ja nyt vuodan kuin ammuttu sika!
että mitä vittua tämä on? Lääkäriin soitan pian ellei lopu. Tää on siis jatkunu kaksi viikkoa, olisko jollain kokemuksia?
Kommentit (14)
Itselläni vuoto oli ihan käsittämättömän runsasta kuparikierukan laiton jälkeen, parit ekat kuukautiset :( Nyt on tiputteluvuotoa muutama päivä, sitten ihan valtavaa tulvaa pari päivää ja taas tiputtelua pari päivää. Kuukautisia siis n. 2vkoa/kk... :P
Mutta ei hormoneja minulle, ne tekee mut migreeniseksi ja raivohulluksi ;)
ja ihan koko ajan tulee pientä vuotoa, niin että koko ajan joutuu käyttää pikkuhousunsuojaa, siis silloinkin kun ei ole kuukautiset. Kyllä menee hermo, aion myös käydä vaihdattamassa hormonikierukkaan. Sanoivat kans että kyllä se vuoto siitä tasaantuu parin, kolmen kuukauden päästä...
Vierailija:
Itselläni vuoto oli ihan käsittämättömän runsasta kuparikierukan laiton jälkeen, parit ekat kuukautiset :( Nyt on tiputteluvuotoa muutama päivä, sitten ihan valtavaa tulvaa pari päivää ja taas tiputtelua pari päivää. Kuukautisia siis n. 2vkoa/kk... :PMutta ei hormoneja minulle, ne tekee mut migreeniseksi ja raivohulluksi ;)
vuotaisin 2 viikkoa kuukaudesta eli keskimäärin joka toinen päivä.
mutta en pystyisi olemaan 2 viikkoa kuussa vuotava seula.
Ja jos lukea osaat -ja laskea- huomaat alkuperäisestä viestistäni nro 6, että vuodan kuin seula vain ehkä 2-4 päivää, muuten tiputteluvuotoa, joka ei ole niin häiritsevää.
Kuparikierukka lienee varmempi kuin ns. varmat päivät enkä todellakaan aio olla ilman seksiä! :D
Kiitos kuitenkin, kun kannat huolta MINUN kuukautisistani ;)
Eihän siinä pysty edes nauttimaan elämästä, kun koko ajan hiostava pikkuhousunsuoja jalkojen välissä. Miten käyt esim. uimassa jne?
Besides, en harrasta uintia :D
Ja hiostavuudesta -hoidan kyllä hygienian myös kuukautisten aikana, ettei ole paikat aina hiessä :D
6
Vierailija:
Ja jos lukea osaat -ja laskea- huomaat alkuperäisestä viestistäni nro 6, että vuodan kuin seula vain ehkä 2-4 päivää, muuten tiputteluvuotoa, joka ei ole niin häiritsevää.Kuparikierukka lienee varmempi kuin ns. varmat päivät enkä todellakaan aio olla ilman seksiä! :D
Kiitos kuitenkin, kun kannat huolta MINUN kuukautisistani ;)
Vierailija:
Eihän siinä pysty edes nauttimaan elämästä
kyllä minä pystyn nauttimaan elämästä -ja toden totta nautinkin! Ei minun elämäniloni ole kytköksissä kuukautisiin ;)
Tuohon on paha antaa mitään vastaväitettä ;D
6
Mulla ollut hormonikierukka pari kuukautta. Koko ajan vuotanut, enemmän tai vähemmän. Voi että on rasittavaa, kun koko ajan tiputtelee.
Edellinen hormonikierukka ei muistaakseni vaivannut näin, ja silloin kuukautiset lakkasivat kokonaan tulemasta.
Iho on mennyt rasvaiseksi, samoin hiuspohja.
ostakaa kestopikkuhoususuojia!
ne on ihan oikeasti maailman paras keksintö silloin kun tiputtelupäiviä on runsaasti ja pitää kulkea suurin osa kuukaudesta pikkuhousunsuojan kanssa.
minulla on hormonikierukan myötä tiputteluvuotoa suurimman osan kuukaudesta ja kk-pikkuhousunsuojat aiheuttivat lopulta kamalaa kutinaa ja hiostivat hirvittävästi. sitten hoksasin tilata kestopikkuhousunsuojia ja ne on aivan loistavia! hengittäviä ja pehmeitä puuvillaisia jotka tuntuvat ihan pikkuhousuilta eikä ollenkaan muoviselta hautovalta läpykältä.
phs:n pesu ei ole ollenkaan ällöttävää, tiputteluvuoto on ainakin minulla lähestulkoon valkovuotoa joten mitään verisiä riepuja ei tarvitse pyykkäillä. käytän osin kertakäyttöisiäkin pikkuhousunsuojia jos kestojen mukanakuskailu on hankalaa kodin ulkopuolella mutta kotona on nykyisin aina kestosuoja.
omani ovat hilivinksis-merkkisiä, ne on edullisia ja saa sekä kosteussuojalla runsaampaan vuotoon että ilman jolloin on hengittävämpi vaihtoehto niukkaan vuotoon. muitakin hyviä on varmasti mutta niistä ei ole kokemusta.
Onko sulla muuten runsaat kuukautiset yleensä? Mullakin oli vuotoa aluksi mutta ei ihan runsasta koko aikaa. Aika kauan kyl tuli. Mut kolmannet menkat esimerkiks oli jo ihan normaalit. Ei kipuja hirveemmin. Nykyään 2 pvä tulee ku härän kurkusta ja sit ennen ja jälkeen hieman. Et se voi tasaantua, ei heti kannata " luovuttaa" . Mutta jos tosi runsasta on vuoto 2 viikkoo putkeen ni lekurille ja äkkiä poistamaan se.
Niin mulla ei siis tavallista runsaammat menkat o kokonaisuudessaan eikä kipuja liiemmin. Mulla on aina ollu keskisuuri vuoto. Et ei kuitenka tamppoonia ja sidettä o tarvinnu yhtaikaa pitää.