Miksi jotkut naiset ovat väkivaltaisten miesten kanssa?
Mistä se johtuu, kun tuntuu, että jotkut naiset löytävät aina uuden väkivaltaisen miehen entisen tilalle? Tarkoitukseni ei ole missään nimessä syyllistää naisia. Minua vain ihmetyttää. Olen itsekin nainen eikä omissa miesvalinnoissani ole ollut kehumista. Vaistoavatko väkivaltaiset miehet helpon uhrin naisessa vai ovatko naiset olleet itse väkivaltaisessa/alkoholistiperheessä ja etsivät miehestä omaa isäänsä? Kukaan mieshän ei suhteen alussa ole väkivaltainen enkä usko, että kukaan nainen tietoisesti valitsee väkivaltaista miestä. Jokin niissä kuitenkin vetää puoleensa? Mikä se on?
Kommentit (6)
Voisiko olla, että on niin traumatisoitunut, että uskoo ansaitsevan pahoinpitelyn?
..
Minä uskoin aikaisemmin, että pystyn vaikuttamaan itse siihen, joudunko sellaiseen parisuhteeseen. En pystynyt. Tajusin kyllä, että minun on siitä pois päästävä, vaikka pelottikin. Mies vainosi eron jälkeen ja onnistui vielä sittenkin pahoinpitelemään minut. Itsetuntoni oli täysin nolla ja se ajatus, että ansaitsen sen kaiken, alkoi jo nostamaan päätään. Masennuin vakavasti, yritin itsemurhaa. Olin sairaalahoidossa ja aloitin sen jälkeen psykoterapian. Nyt koen olevani "entinen minä". Vieläkin pelkään aggressiivisesti käyttäytyviä miehiä. Olen myös herkistynyt kaikelle sanalliselle lyttäämiselle ja alistamiselle. Sellaisesta kaikki alkoi.
Olet joutunut kärsimään paljon, mutta hienoa, että olet vaikeuksien kautta päässyt voittoon.
Kuinka varhaisessa vaiheessa sen huomaa, että mies on väkivaltaista tyyppiä? Mistä merkeistä sen huomaa? Onko sen kaltaisissa miehissä, jotain, mikä vetää puoleensa? Ap
Nössöt marjanpoimijat eivät naisia kiinnosta. Lisäksi pääsevät toteuttamaan hoivaviettiä kun mies on hieman rentumpi.
Minä huomasin vasta siinä vaiheessa, kun jo asuttiin yhdessä. En vieläkään tunnista sieltä aikaisemmasta seurustelusta mitään merkkejä. Ihan aluksi tuli mustasukkaisuus, sitten haukkumista -vaikka ne kaikki miehet kadulla muka katselivat juuri minua, olin huonompi kuin vaikka ex-, pikkuhiljaa tuli sellaista kyttäämistä ja kontrollointia. Jouduin selittämään jokaisen puhelun, ystävän tapaamisen, matkan töistä kotiin jne. En saanut enää tavata kaikkia kavereita, koska heissä oli jotain vikaa. Fyysinen väkivalta alkoi tönimisellä ja seinää päin heittämisellä. Jälkiviisaana voin sanoa, että heti ekasta tönimisestä olisi pitänyt erota ja varmaankin sen sairaalloisen mustasukkaisuuden olisi pitänyt saada hälytyskellot soimaan.
Koska jos eroaa on vitun luuseri yh jolla ei oo mitään arvoo ihmisenä. Näin mää ainakin tältä palstalta oon oppinut
Voiko väkivaltaisen miehen tunnistaa suhteen alussa, jolloin hän ei vielä ole väkivaltainen? Haluaisin oppia pysymään erossa pahoista miehistä. Se on vain vaikeaa, koska harva väkivaltainen mies kulkee kello kaulassa. Alussahan he ovat olevinaan niin hyviä ja kilttejä miehiä. Ainakin ne, jotka omalle kohdalleni ovat osuneet, ja joissa olen havainnut epäterveitä käyttäytymismalleja. En ole ollut varsinaisesti hakkaajien kanssa, mutta henkistä väkivaltaa ja lievää fyysistä väkivaltaa olen kokenut. En tiedä, olisiko kyseisistä miehistä tullut suhteen edetessä väkivaltaisempia. Ap