Paljonko olisi sopiva maksu hoitopäivästä?
Olen kotona kahden lapsen kanssa ja lupasin hoitaa kaverini lasta omieni lisäksi muutamana päivänä, kun kaverini tekee keikkaa päiväkodissa. Nyt mietimmekin mikä olisi sopiva maksu yhdestä hoitopäivästä: 10-15 euroa? MLL-lastenhoitajan taksa on liian paljon, puisotäti ottaa 6euroa/päivä satunnaisista kävijöistä (2,5h)...Paljonko olette ottaneet jos olette olleet vastaavassa tilanteessa? Hoidossa oleva lapsi on vielä pieni ja nukkuu kahdet päiväunet.
Kommentit (4)
Palkkaa saan 5 euroa/tunti (verottomana) ja siihen sisältyy ruoat yms. Vaipat tuovat nuoremmalle kotoa. En kyllä halvemmalla tekisi ainakaan kovin usein. Minusta tuo 15 euroa päivässä kuulostaa palvelukselta kaverillesi, ei miltään palkalta.
Sisälsi ruuat molemmille. Toinen ei nukkunut päiväunia, toinen nukkui. Kuinka pitkästä päivästä olisi kyse? Ehkä 15-20 euroa olisi sopiva.