Miten peittää viinin haju suusta?
En halua juoda itseäni humalaan. Haluan juoda lasillisen illallisella, mutta puritaani-anoppi on tulossa käymään illalla ja saa aina tuomiopäivän kilarit, jos haistaa alkoholin.
Saan toki tehdä aikuisena ihmisenä mitä lystään, mutten halua tieten tahtoen ärsyttää anoppiani. Voin olla myös juomatta sitä yhtä lasillista, mutta typerää olisi jättää viinilasi pois illalliselta, kun menen kaverin kanssa syömään.
Ruoan haju ei kokemuksen mukaan hajua peitä. Tulee aina antamaan poskisuudelman, joten ihan lähietäisyydellä ollaan.
Vinkkejä?
Kommentit (19)
Huikka kölninvettä peittää takuulla viinin hajun.
Jätät viinin juomatta. Onko ongelma olla ilman ja odottaa kaverin seuraa ?
Mä saisin kilarit jo pelkästä ajatuksesta tuollaisesta anopista!
[quote author="Vierailija" time="30.01.2015 klo 08:23"]Jätät viinin juomatta. Onko ongelma olla ilman ja odottaa kaverin seuraa ?
[/quote]
Odottaa mitä? Menen tänään ystäväni kanssa syömään viideltä. Ajattelimme istua ja jutella pari tuntia. Anoppi tulee kahdeksalta.
Kuten sanoin, voin tietenkin olla juomatta sitä yhtä viinilasillista. Mutta sitten taas jos menen hyvään ravintolaan ystäväni kanssa syömään kallista ruokaa, viini jotenkin kuuluu siihen. Olisi hölmöä olla tilaamatta sitä anopin takia.
Ainut vaihtoehto siis jättää juomatta?
Ap
anna anopin kitistä ja jos alkaa möykätä käsket poistua kodistasi
No pese hampaat ja kurlaa suuvedellä. Ei hyvänen aika se viini sieltä läpi haise. Pidä suu kiinni. Tsssiisus.
[quote author="Vierailija" time="30.01.2015 klo 08:28"]Mä saisin kilarit jo pelkästä ajatuksesta tuollaisesta anopista!
[/quote]
No, ymmärrän häntä. Anopille oli alkoholisti-isä, josta tietenkin on jäänyt traumoja. Hermostuu aina alkoholin hajusta. Tästä syystä meillä ei ole enää ikinä missään juhlissa mitään alkoholia, edes onnittelumaljoja. Häämme olivat alkoholittomat.
Alkoholi ei ole minulle ongelma. Juon vain valkoviiniä, muista en pidä, enkä juo kuin ruoan kanssa. Punaviinistä saan aina päänsärkyä. Ei ole mikään ongelma olla juomatta.
Ap
Ei sun tarvitse anopille teeskennellä. Ole ihan oma itsesi ja kohtelias. Se riittää. Jos anoppi eik äyttäydy hyvin, se on anopin ongelma.
[quote author="Vierailija" time="30.01.2015 klo 08:34"]No pese hampaat ja kurlaa suuvedellä. Ei hyvänen aika se viini sieltä läpi haise. Pidä suu kiinni. Tsssiisus.
[/quote]
Tein tämän joskus. Pesin hampaat, kurlasin jollain Betadinellä ja silti se haistoi välittömästi, että olin juonut lasillisen.
Ap
Arvasi varmaan suuveden hajusta. Älä käytä sitä siis.
Juo se lasillinen viiniä ja nauti ystäväsi seurasta. Et tee mitään väärin. Ainut kenellä tässä on ongelma on hullu anoppisi. Jos alkaa kiljua niin voit näyttää ovea.
Kahvijauheen ja kardemumman siemenien pureskelu auttaa hieman.
Pureskele persiljaa, luonnon oma hengityksen raikastaja. Jos et usko, kokeile etukateen. Cheers!
Surullinen tilanne. Jos anoppiin muuten ok välit, voisiko asiasta vielä joskus keskustella? Voi vanhakin ihminen kasvaa traumoistaan eroon. Ymmärtäväinen aloittaja on kyllä ollut. En itse oo alkoholistiperheestä, mutta lähimmissä ystävissä peräti kolme alkoholistin lasta, eikä ole monellakaan tapaa helppoa ollut heillä muodostaa suhtautumista siihen ihan normaaliin alkoholinkäyttöön, johon ap viittaa.
Illodin. Tee testi. Anoppi testihenkilönä.
Tuollaisen anopin edessä minä vetäisin perseet. Toimisiko juusto?