Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten asentohuimauksesta selviää :(

Vierailija
06.02.2015 |

Hei, te kaikki joilla kokemusta taikka jotain tietoa tästä sairaudesta! Miten olette jaksaneet, kestäneet näitä pirullisia oireita? Kuinka kauan aikaa teillä on mennyt että olo on taas ollut ihan ok ja onko oireet uusineet?

Itselläni oireet alkoivat rajuina noin reilut 3 vkoa sitten. Yöllä alkoi huimaus joka helpotti pariksi päiväksi ja sitten tuli taas ja jäikin karmea olo päälle. Pahoinvointia ja vatsa täysin kuralla, päätä särki ja tasapaino ihan hukassa. Olin tipassakin yhden päivän kun menin niin heikkoon kuntoon. Sain kotiin pahoinvointilääkkeitä joista ehkä jotain apua. Lääkäri totesi että sakkaa/kiteitä irronnut ja mennyt väärään paikkaan korvakäytävässä. Että asentohoito auttaa mutta oireet voivat kestää 3 kuukauttakin! Olen voinut vähän paremmin viimeisen viikon aikana mutta olo vaihtelee kyllä melkoisen paljon. Välillä tuntuu että kyllä se tästä ja sitten taas tulee huono olo, huimaa... Ja tietty: niska on ihan jumissa!!!

Elämä on ollut melkoisen hankalaa näiden viikkojen aikana. Ei voi lähteä kaupoille, autossa oleminen tekee pahaa, kotona vaan köpöttelen ja pihalla vähän jalottelen. Muu perhe hoitaa siivoukset tms. ja lapsia kuskaa kuka milloinkin. En olisi ikinä uskonut että tämmönen vaiva voi tehdä elämän näin vaikeaksi ja kieltämättä pelottaa jo tuleva. Mitä jos en vielä viikkoihin ole kunnossa taikka oireet uusivat lyhyen ajan sisällä? Onko mitään millä voisin saada oloni paremmaksi? Niitä liikkeitä olen tehnyt päivittäin vaikka niistä tuleekin melkoinen huimaus. Kiitos jos joku vastailisi.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
07.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

betasercia ensiapuun ja sitten gluteiiniton dieetti. Sita kun noudattaa pari vuotta, niin voi auttaa.

Vierailija
2/18 |
07.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kesti pahana kuukauden- invalidisoi täysin. Yhteensä kesti 4 kk.

Kävin Rahkolla joka antoi kolme eri liikettä joka päivä tehtäväksi. Rahko sanoi että mäitä pitää tehdä päivittäin loppuelämä. Olenkin siis ottanut jumpan aamutoimiini :)

Asentohuimaus on pelottavaa :( Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
07.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tapani Rahko on kait sitten hyvä lääkäri? En asu pääkaupunkiseudulla enkä Tampereella... Matkustaminen tässä olotilassa ei houkuttele. Täytyy odotella kuvauspäivää ja sitten jutella uudemman kerran korvalääkärin kanssa. Kiitos tsempeistä :)

ap

Vierailija
4/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyisin sellaista että kuinka kauan aikaa missäkin asennossa pitäisi olla? Minulla ei helpotusta tule ollenkaan vaan huimaa kun pää on kääntyneenä sivulle koko sen ajan. Olen ollut vaihdellen 30 sekunnista minuuttiin. Ja yhtä inhottavalta tuntuu :( Onko sillä merkitystä että tekeekö mihin vuorokauden aikaan liikkeet?

Vierailija
5/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kauan että huimaus katoaa, ollaan siinä asennossa tuon ohjeen mukaan.

Vierailija
6/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apua... en taida pystyä sellaiseen. Kun oikeasti tuntuu siltä että pyörtyminen on hyvin lähellä kun noita liikkeitä tekee. Paskan paska, ahdistaa ja itkuhan tässä kohta tulee kun olo välillä niin kurja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kesti kerran 8vk. Nyt ei ole taas muutamaan kuukauteen ollut ( koputtaa puuta)...

Vierailija
8/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla alkoi n. kuukausi sitten, kesti kolmisen viikkoa. En minä töihinkään voinut mennä. :-( ihan kamalaa se on.

Kyllä se joskus ohi menee, tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisko olla kyse jopa menieristä. Se vasta v-mäinen on.
Itselläni asentohuimaus, mutta lähinnä sänkyyn mennessä. Nyt alkanut korvaoireetkin eli tod näk päätään nostaa menieri.

Vierailija
10/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielãkö tekee mieli rienata vanhoja ihmisiä jotka ovat hieman hitaita?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikein paljon tsemppiä siulle! Itsellän tuli sama täysin yllätten raskaana ollessa. Aamulla kun heräsin en pässyt sängystä ylös. Huimasi niinhirveästi, että oksensin useita kertoja. Siitä se kuitenkin pikkuhiljaa lähti helpottamaa. Kesti koko päivän ajan. Joitakin kertoja tullut myöhemminkin, muttei ollenkaan niin rajuna. Voin vain kuvitella kuika kauheaa tuo on jos kestää kauan! Edelleenkin minua alkaa helposti huimaamaan ja pää menee pyörälle erittäin helposti. Tsemppiä! Toivotaan, että lähtisi äkkiä pois mokoma vaiva!

Vierailija
12/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko käynyt jo Tampereella Terveystalossa Tapani Rahkoa tapaamassa ? Yksi asentohuimauksen johtavia tutkijoita maailmassa. Itse syön lääkettä nimeltä Betaserc 2 × 24 mg per päivä. Tämä helpottaa myös. Ja sitten. Ihan ehdottomasti mene akupunktioon ! Sen avulla sain elämäni takaisin mutta oli se kuitenkin pitkä prosessi. Mistä päin olet ? Voin suositella sinulle Helsingistä. Yleisesti ottaen Suomessa kaikki akupunktio antavat tietävät vaivan. Niistä hoidoista kannattaa maksaa ! Ota myös matkapahoinvointilääkkeitä, ne auttavat myös. Netistä saat tilattu seuraavaa pahoinvointia ehkäisevää purkkaa, toimii kuin häkä . Kokeile jos saisit täältä tilattu :http://www.apotheke-oesterreich.at/travelgum-20mg-10stueck.html. Suomessa tuota ei myydä. Autan mielelläni lisää, tämä ongelma on totaalisen saatanasta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista ihanat ihmiset!!! En siis ole yksin asian kanssa. Olen huomannut että tämä sairaus aiheuttaa aikamoista pelkoa silloin kun on oikein kurjaa. Vaikka tiedän että en kuole tähän eikä se ole vaarallista niin siltikin käy kyllä mielenterveyden päälle... Tulee niin avuton olo kun ei tiedä millon helpottaa ja paheneeko olo entisestään.

Taustoista voisin sanoa sen verran että en ole koskaan voinut olla missään pyörivissä laitteissa. En edes toisten pyörimistä pysty katselemaan huvipuistoissa. Autossa en pysty lukemaan ja kärsin helposti pahoinvoinnista. Uutena vaivana on tullut se että telkkaria katsoessakin voi tulla huono olo jos kuva liikkuu liian nopeasti, se "keinuu", on sellainen heiluva taikka kuvataan kohdetta pyörien sen ympärillä. Tajusikohan kukaan ;) Mutta tosiaan herkästi tunnen kaiken heilunnan, laiturilla oleminenkin voi tehdä oloni melko kurjaksi. Lääkäri totesi että minulla on vain niin herkkä tasapainoaisti, siitä johtuu.

Menieriäkö se oli, niin sitäkin ehkä voisi olla kun välillä korvissa humauksia ja tosiaan päätä on alkanut särkemään mitä ei ennen ole ollut ollenkaan. Se sairaus jäi kuitenkin vain yhdeksi pieneksi mahdollisuudeksi kun lääkärissä kävin. Lähetteen sain ihan vain varmuudeksi pään kuvaukseen. Mutta todennäköisesti on vain tätä asentohuimausta. Mites, oletteko te käyneet missään kuvissa?

Ps. Millaisessa sängyssä nukutte? Itselläni sänky/patja joustaa ihan liikaa, tulee heiluva liike liian helposti. Selkäni tykkää mutta tässä tilassa pää ei kyllä yhtään!

 

ap

Vierailija
14/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun miehelläni ja muutamalla sukulaisella on ollut tota. Se asentohoito on tärkeää eli jatka sinnikkäästi liike sarjan tekemistä. Siihen kuuluu se huimaus. Sitten kun liike sarjaa tehdessä ei enää huimaa, oot voiton puolella :) Palautumisessa voi mennä pari kuukauttakin. Jotkut toipuu heti, joillain se ottaa aikansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja muuten ei kannata jäädä sänkypotilaaksi. Mitä enemmän pystyt tekemään normaaleja askareita, sen parempi. Meinaa se korva tottuu sit taas arkihommiin ja toipuu nopeammin. Tietty pitää levätä, jos huimaa.

Vierailija
16/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sinulle joka vastasit! Olen pakottanut itseni liikkumaan vaikka sänky houkuttelisi... Tosin eipä makuuasentokaan tee hyvää jos on vähänkin pidempään ja vahingossa yrittää kääntää päätä esim. "väärälle" puolelle. Pakko taas lopetella koneella kun olo on niin kökkö. Käyn vielä tänään nostelemassa ketjua jos joku vastailisi.

 

ap

Vierailija
18/18 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

uppista

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä viisi