Onko ihminen laumaeläin?
Niin onko vai ei? Ja perustelut kiitos :)
omasta mielestäni on, koska en voisi itse elää viikkoa tai kahta pidempään yksin. Tarvitsemme täällä toisiamme ja elämme koko ajan yhteisössä johon jokainen kuuluu.
Kommentit (8)
Minun mielestäni kukaa ei ole täysin erakko, aina on jollain tapaa tekemisissä toisten ihmisten kanssa. -ap
Ei ole laumaeläin, vaan sosiaalinen eläin. Emme ole niin riippuvaisia muista, kuin varsinaiset laumaeläimiä, mutta emme ole lajina sellaisia yksineläjiä, kuin jotkut, esim karhut.
tulkaahan nyt keskustelemaan aiheesta..=)
Nykyään maapallon kaikista ihmisistä jo yli puolet asuu kaupungeissa.
Kun tähän on vastattu jo: ei ole laumaeläin, vaan sosiaalinen eläin. Näin biologian (ja psykologian) tunneilla on opetettu.
En ole laumaeläin. Olin viimeisimmän kesäloman eli 2kk näkemättä ketään muuta kuin naapureitani ohimennen. Voin olla helposti pari viikkoa ihan hiljaa. En ole koskaan ihastunut enkä varsinkaan seurustellut. Lapsista en jaksaisi huolehtia, joten en niitä myöskään riesakseni hanki.
Ihmiset on kuitenkin jollain tapaa ihan jänniä ja tykkään seurailla niiden puuhailuja.
Ei kaikki ole. On myös erakkoja. Jotkut ei hanki lapsia jne. Mutta sitten jos viihdyt liikaa yksin sinut leimataan syrjätyneeksi