mielikuvasi ammatista Lähihoitaja ?????????
Kommentit (6)
Hoitoalan perusduunari. Aliarvostettu ammatti.
Raskaalla alalla työskentelevä arvostettava veronmaksaja.
Lähihoitajille on niin monta suuntautumisvaihtoehtoa, että ei voi sanoa suoralta kädeltä. Moni luulee, että lähihoitaja on pelkästään sama kuin vanha perushoitaja eli toimii vanhusten parissa, mutta eihän se niin ole ollenkaan. Kaverini on esim. terveyskeskuksen vastaanotossa lähihoitajana, toinen on suuhygienisti, kolmas vammaisteshoitaja, neljäs paapoo alkkiksia jne.
Suuhygienisti on amk-koulutus, kaverisi lie hammashoitajana?
Itse olen aikuislinjalla lähihoitajakoulutuksessa olen todella yllättynyt kuinka laajasti asioita opiskellaan. Oma arvostus ammattia kohtaan on noussut todella paljon. Alun perin koulutukseen hakeuduin vain siksi, että lähihoitaja on hyvä pohjakoulutus tulevaan ammattiini enkä suoraan sanottuna arvostanut koulutusta kovin korkella. Jo lyhyen opiskelun aikana arvostus on noussut ja hurjasti!
Töitä riittää, mutta työ on kypsää, tylsää ja huonosti palkattua. Sekä usein vuorotyötä. Naisvaltaista juorukerhoa ja negatiivista oloa.
Toki niitä harvoja mukavia paikkojakin on. Näitä elämäänsä kyllästyneitä hoitsuja kyllä on tullut nähtyä riittämiin joka työpaikassa.