Astman hoitoon neuvoja
kohtauksia vähän väliä voimakkaista tuoksuista. korttisonikuurilla useasti peräkkäin. Ja antibiootilla useita keuhkotulehduksia. Miten saisin keuhkot toimimaan ja astman pysymään aisoissa? Neuvoja astmaatkot?
Kommentit (7)
En polta. No, viitisen kiloa vois diettailla ja liikunta kyllä vähäistä. Ihan lenkillä käyn., kun huvittaa. Säännöllistä liikkumista ei ole. Aeromir ja joku toinen lääkkeet. 2x2.
[quote author="Vierailija" time="26.06.2014 klo 22:58"]En polta. No, viitisen kiloa vois diettailla ja liikunta kyllä vähäistä. Ihan lenkillä käyn., kun huvittaa. Säännöllistä liikkumista ei ole. Aeromir ja joku toinen lääkkeet. 2x2.
[/quote]
Noin vähäinen liikapaino ei vaikuta joten ole huoleti sen vuoksi. Säännöllinen liikunta voisi kyllä avittaa tilannetta mutta parhaat hetket sille olisi aamulla aikaisin tai illalla myöhään kun ei ole pölyä niin paljoa ilmassa.
Aeromir onkin mulle vieras :/ itse käytän symbicorttia joka on yhdistelmä lääke. Se on ainut jolla olen saanut kuriin astman. Kesällä vedän myös allergialääkkeitä (tabletit, nenäsumute, silmätipat ja välillä inhaloitava allergialääke).
Onko sulla lemmikkejä? Vierailetko paikoissa joissa on? Onko allergioita (pöly/eläin/home)?
Etsi netistä "astma käypähoito". Lue nämä astman käypähoitosuositukset ja perehdy näin astman hoitoon kokonaisuudessaan. On tärkeeää olla oman sairautensa asiantuntija, jotta osaa keskustella lääkäreiden kanssa heidän omalla kielellään ja saa parasta mahdollista hoitoa. Voi sitten kysyä suoraan jostain hoitovaihtoehdosta tai tutkimuksista.
kiitos neuvosta, se vaan ihmetyttää, että astmakohtauksessa selkä menee niin kipeeksi. Tai jotenkin tuntuu, että on jumissa. Ap
välttää voimakkaita hajusteita. tuulettaa mieluummin öisin. käyttää kunnolla kortisonisumutetta ja tarpeeksi, jos ei tehoa harjoitella ottoa astmahoitajan kanssa tai ottaa se tilanjatkeella. sarvikuonon käyttö jolla huuhdellaan nenäontelot ilman pölyistä. siis ihan perusasiat. välttää kaikkea turhaa pölyaltistusta. saada kunnon lääkitys jolla tauti pysyy kontrollissa.
noi kaikki ollut käytössä, lääkityskin vaihdettiin... nenäsumutteet ja kaikki :)
Mitä sulla on hoitavana ja mitä avaavana? Millä annostuksilla?
Poltatko? Mitä liikuntaa ja missä (ulkona/sisällä) harrastat? Oletko normaalipainossa?
Pohdin sun kanssa kyllä lisää kun vastaat :)
Terv. Astmaa sairastanut 16vuotta