Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Parhaat tuplarattaat kaupunkiin?

Vierailija
26.06.2014 |

Mitkä tuplarattaat ovat osoittautuneet hyviksi? Esikoinen on 2v4kk toisen syntyessä, eli rattaiden tulisi soveltua eri-ikäisille sisaruksille. Mitkä tuplat kulkee hyvin myös talvella? Mitkä mahtuu hyvin ratikkaan/bussiin? Onko helppo ohjata ja hallita? Hinta? Kiitos vinkeistä!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Baby Jogger City Select. Todella tilavat istuimet, tärkeää kun teillä on lapsilla noinkin paljon ikäeroa, kantavuus 22 kg istuinta kohden, tukevat (toisin kuin Bugaboo). Hyvät myös yhdellä istuimella ja seisomalaudalla (meillä esikoinen halusi noin 2,5 v iästä lähtien kävellä itse). Vauvalle saa kunnon kopan (toisin kuin P&T). Molemmat näkevät hyvin (toisin kuin P&T). Mahtuu hyvin ovista toisin kuin rinnakkain istuttavissa (Bugaboo ei olisi mahtunut ovesta sisään). Ovat tietenkin hieman pidemmät, mutta hyvin olen ratikkaan ja bussiin mahtunut. Kasattuna vievät vain vähän tilaa ja mahtuvat hyvin autoon. Turvakaukalon saa kiinni. Kulkee hyvin huonommassakin maastossa. Suosittelen lämpimästi!

Vierailija
2/7 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 3v ja 3kk lapset, viimeksi tänään iloitsin hyvästä ratasvalinnasta: meillä on P&T sport (vanha malli) - rattaat, vauva nukkuu niissä erittäin hyvin kantokassissa ja esikoinen viihtyy päällä sisaristuimessa, näkee hyvin ja vyöt pitävät varmasti kyytissä. Rattaissa on isot renkaat ja ne on helppo kasata. Erittäin kevyet pukata. Toisina rattaina meillä on Emmaljunga Duo Mondialit. Niissä vauva nukkuu viralliset ulkopäiväunet ja esikoiselle on varalta seisomalauta. Ei ole keliä tai polkua missä ei jommilla kummilla rattailla päästäis. Ulkoillaan joka päivä. Emmaljungia pukeltu oikeasti kolmen vuoden aikana ainakin 3000 km. Vain renkaista näkee kulumisen. Mutta tässähän ei sitä kysytty.....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tulee sitten ihan oikeesti hyvät perustelut siihen mitkä rattaa jokaisen stadilaisen tulisi omistaa. Eli meillä ollut käytössä Mountain Buggy Duet tuplarattaat. Näistä en luovu!
Itse kokeilin P&T, Britaxit ja seisomalaudat kunnes löysin vihdoin meidän vaatimuksiin vastaavat tuplat.
Ehdottoman kevyet, helpot ohjata (kulkee myös lumessa!!!), kaikista standardiovista mahtuvat, tilavat, vierekkäin istuttavat, erillisillä kuomuilla ja selkänojat maukuuasentoon menevät Mountain Buggy Duet- rattaat vaativampaankin maastoon. Mahtuu dösään ja viereen mahtuu vielä kaverinkin rattaat. Mitä vielä vaaditaan?

Kaupungissa katupöly on keväisin aivan mahdoton ja siksi tälläiset päällekkäin istuttavat vaunut eivät ole alkuunkaan hyvät. Niissä kun aina pinempi joutuu painorajoitusten takia alas ja saa sitten haistella kaikki pölyt yms. Monissa tuplissa on myös aivan liian pieni tila sille isommalle sisarukselle ja se kuomu osuu heti päähän eikä sen alla pysty ottamaan päiväunia lennossa.
Meillä kahdenvuoden ikäero lapsilla. Tuo seisomalauta ei hirveästi ole auttanut (sitä työnnellessä tälläinen pitkä Leidy, kuin minä kulkee aina siinä sivussa ja saa hirveät selkäkivut, kun en pysty työntämään sieltä takaa ilman, että kompastun siihen lautaan). Päiväunetkin menee paremmin makuullaan kun seisten siinä laudalla. ;) Meillähän ne nukutaan edelleenkin (tyttö 3,5v). Pitkä tyttömme, 110cm, mahtuu edelleen vaunuihin nukkumaan mikä on loistavaa! Tietysti on eriasia mitä vaunuilta oikeasti haluaa?? Me olemme halunneet kaikki mukavuudet ja mahdollisuudet. En tajua miksi en heti osannut näitä ostaa? Ehkäpä nämä eivät ole niin trendikkäät kuin P&T tai sitten ylihintavat Donkey Duot, mutta meillä mennäänkin tän käyttömukavuuden ja toiminnallisuuden puolelle näissä asioissa. Nämä 1200€ maksavat Donkeyt ovat toki kivan näköiset, mutta ne ovat leveämmät kuin "Bugikset" ja kuomu tulee tosi nopeesti vastaan pitkillä lapsilla.

Kirjoitin tämän täysin siitä syystä, että aikoinani yritin täältä netistä etsiä jotakin tietoa näistä asioista ja olisin itse ollut todella tyytyväinen jos joku olisi voinut kertoa nämä asiat minulle ilman turhia kokeiluja ja hampaidenkiristyksiä.

 

Vierailija
4/7 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Phil n Tedsin Navigator v2- rattaat. Aivan loistavat, mahtuvat pieneen hissiin, ovat kapeat. Näissähän lapset ovat "päällekkäin", vauva isomman alapuolella kantokopassa ja myöhemmin sisaristuimessa. Maksavat kantokopan, sisaristuimen ja sadesuojan kanssa n. 800 €. Jarru, joka on työntöaisassa, on muuten hyvä, mutta bussissa hieman hankala, koska etupyörä liikkuu ja rattaita joutuu välillä ihan tosissaan pitämään kiinni, varsinkin jos on kovin vauhdikas kuski. Jos hissiin olisi mahtunut, olisin hankkinut Bumbleride Indie twinit, oli meillä yhden lapsen versiona, tosi hyvät rattaat myös.

Vierailija
5/7 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Britaxin b-dualit on näppärät ja niissä on eniten tilaa lapsille näistä peräkkäin/päälekkäin istuttavista.

Vierailija
6/7 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on phil&tedsin promenadet ja olen ollut todella tyytyväinen. Ne ovat aivan uskomattoman monipuoliset. Sekä ylä- että alaistumesta saa kopan jossa vauva pystyy olemaan makuulla (mieluiten tosin kantokassissa) ja ylemmän istumen saa etu tai takasuuntaan. Siis kätevät myös jos käyttää vain yhden lapsen kanssa. Vaunut ovat myös jämäkän oloiset mutteivät mielestäni mitenkään erityisen painavat. Talvesta ei ole vielä kokemusta mutta mukulakivillä yms. kulkevat hyvin. Leveys on hieman yli 60cm mikä onkin mielestäni toistaiseksi vaunujen ainoa huono puoli sillä ne eivät mahdu talomme minikokoiseen hissiin, eivätkä vanhanmallisiin ratikoihin ( joita onneksi näkee enää hyvin harvoin koska ne ovat kaikilla rattailla tuskallisia). Kaikkiin muihin kulkuvälineisiin ovat sopineet hyvin ja menevät myös mielestäni melko näppärästi kasaan ollakseen niinkin isot härvelit. Hintaa sisarusistuimen ja kantokopan kanssa kanssa tuli varmaan noin 800 euroa. Siis suosittelen jos tarvitset vaunuja joissa kuopuksen on hyvä matkustaa vähän pidempiäkin aikoja (kunnon koppa) ja arvostat muunneltavuutta, mutta eivät ole markkinoiden pienimmät tai keveimmät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko teillä tosiaan tuplia noin isoillakin ikäeroilla. Meillä esikoiseilla ja seuraavalla ikäeroa 2v 9kk, eikä edes harkittu tuplia. Seisomalauta riitti loistavasti. Ja olemme siis julkisilla kulkeva helsinkiläisperhe. Nyt on tulossa kolmas ja ikäeroksi kakkoseen tulee 2v 1kk ja nytkin pohdimme, että tuskin nytkään tulemme tarvitsemaan tuplia. Lapsi kävelee vaikka kuinka tai on seisomalaudalla, kun antaa siihen mahdollisuuden. Meille tulisi tuplat ehkä vain 1,5 vuoden ikäerolla, mutta ei kahden vuoden.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yhdeksän