Viime vuonna 49,5% Helsinkiläistä vauvoista kastettiin
Kommentit (20)
Yllättävän vähän. 10 vuoden kuluttua kirkkoon tulee kuulumaan paljon pienempi määrä ihmisiä kuin nyt.
Jatkokysymys: kastatko itse lapsesi? Miksi, miksi et?
En kasta, koska en usko jumalaan tai kristinuskon oppeihin.
jaa-a, mitäpä tuohon sanoisi, täällä turvallisessa lintukodossa yli 90 % kastetaan
Oikein hyvä suuntaus. Vihdoinkin ihmiset alkavat herätä kirkkoinstituution tarpeellisuuteen.
En kasta mahdollisia tulevia lapsiani. Ei ole mitään syytä.
Keskellä lausetta helsinkiläinen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. Siinä minun ajatukseni.
Kertoo ainakin kasvavasta määrästä maahanmuuttajien lapsia joista suuri osa ei ole kristittyjä.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2014 klo 15:48"]
Kertoo ainakin kasvavasta määrästä maahanmuuttajien lapsia joista suuri osa ei ole kristittyjä.
[/quote]
Suurimmat maahanmuuttajaryhmät ovat venäläisiä ja virolaisia, mutta he eivät tietenkään kuulu Suomen evlut-kirkkoon - saattavat tietenkin olla tai olla olematta kristittyjä.
Olen parhaillaan lukemassa kirjaa 10 käskyä kirkolle. Kirjailija Kai Sadinmaa arvostelee kirkkoa ja käsittelee mm. syitä kirkon jäsenkadolle. Suosittelen kirjan lukemista.
kirjoitin niistä jotka eivät ole kristittyjä, tietysti iso osa on.
kirjoitin niistä jotka eivät ole kristittyjä, tietysti iso osa on.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2014 klo 15:58"]
kirjoitin niistä jotka eivät ole kristittyjä, tietysti iso osa on.
[/quote]
Kirjoitit, että suurin osa maahanmuuttajien lapsista ei ole kristittyjä.
Maahanmuuttajat eivät selitä tuota prosenttilukua.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2014 klo 15:47"]
Keskellä lausetta helsinkiläinen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. Siinä minun ajatukseni.
[/quote]
Sen lisäksi suomen yleiskielen sääntöjen mukaan numero ja mittayksikkö kirjoitetaan erikseen, siis 49,5 %.
Olen helsinkiläinen kristitty ja eronnut ev. lut. kirkosta. Tiedän hyvin paljon ihmisiä, jotka ovat eronneet kirkosta sen maallistumisen takia. Irja Askolan valinta piispaksi ja homoparin siunaaminen lähetystyöhön, sateenkaarimessut ym. on vienyt kirkolta paljon uskovia jäseniä pääkaupunkiseudulla.
Osa uskovista on siirtynyt helluntailaisiin, vapaakirkkoon yms., joissa ei edes ole lapsikastetta. Myös ortodoksinen ja katolinen kirkko on lisännyt jäsenmääräänsä.
Jos kirkko alkaa vielä vihkiä homopareja, kuten Ruotsin ja Tanskan kirkot jo tekee, niin lähetyshiippakunta ja herätysliikeet körttejä lukuunottamatta lähtee ja perustaa oman kirkon. Mitä silloin jää jäljelle nykyisestä ev. lut. kirkosta?
Kirkon ja valtion erosta vielä sen verran, että moni kristitty nimenomaan kannattaa valtion ja kirkon eroa! Suomessa tosin ei ole varsinaista valtionkirkkoa, kuten esim. Tanskassa. Esimerkiksi kun Tanska hyväksyi homoliitot, piti kirkonkin alkaa vihkiä homopareja.
Tässä siis vähän toisenlainen näkökulma asiaan.
Yksi syy siihen, miksi muutimme sieltä pois!
Toiveikkaita. Ei mene enää montaa vuotta, kunnes kirkko saadaan erotetuksi valtiosta.