Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rv35+1 ja supistelee, uskallanko saunaan?

Vierailija
04.01.2014 |

Olen uudelleensynnyttäjä, mutta edellisestä kerrasta on jo reilut 9 v aikaa. Muistelen niiltä ajoilta, että saunassa /suihkussa käynti joko lopettaa supistukset jos ei ole tositoimista vielä kyse, tai pistää niihin vauhtia. 

Näitä supistuksia on nyt ollut parisen tuntia ja alkavat olla sellaisia, että väliaikoinakin on jo kipeä olo. Mietin että jos nyt kokeilisin tuota saunaan menoa, jos se vaikka helpottaisi ja saisi supistukset loppumaan. Mutta onko siinä sitten riski, että sauna provosoi supistuksia entisestään, ja ne saattaisivat loppua paremmin tällä tähän asti harrastamallani sohvalla makaamisella?

Sen suurempaa hätäähän vauvalla ei varmaankaan olisi vaikka nyt syntyisikin, mutta tokihan se aina parempi olisi jos vielä ainakin pari-kolme viikkoa malttaisi odotella.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se syntyy ilman saunaa jos on syntyäkseen. Nyt teet itsellesi hyvän olon ja menet saunaan. Voi olla että rentoudut ja supistukset loppuvat. Mutta jos ne siitä yltyy niin olet yhteydessä synnärille. Noilla viikoilla ei enää estellä synnytystä vaan annetaan syntyä!

Vierailija
2/3 |
04.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sulla sairaala kuitenkin lähellä? Noin pieni voi tarvita jotain apua aluksi. Kannattaisko sun mennä varmuuden vuoksi näytille?

Itse synnytin rv34+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairaalaan on 15-20 minuutin matka, eli aika lähellä on. Ei tää vielä tunnu siltä että näytille pitäis lähteä, mutta sen verran ikävä olo on, että haluan mieluiten saada nuo jotenkin rauhoittumaan, tai jos se ei onnistu niin sitten kunnolla käyntiin. Lähden kyllä herkästi näytille jos nämä tästä vielä voimistuvat tai tihenevät. Nyt kuitenkin vielä välit 10-20 minuuttia. Taidan ottaa riskin ja kokeilla sitä saunaa.

Kolmonen, minkä kokoinen teidän vauva oli ja joutuiko keskolaan kasvamaan? Ja jos, niin miten pitkään joutui siellä olemaan?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä seitsemän