Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapseni ei ehkä olekaan valmis kouluun eskarin jälkeen.

Vierailija
06.03.2013 |

Koulukypsyystesti on tehty  ja psykologi kertoi, että osa testin alueista meni ihan hyvin, jotkut rimaa hipoen ja hän suosittelisi että  joulukuussa syntynyt poikamme kävisi vielä toisen vuoden eskarissa. Kävimme läpi niitä testejä ja en ollut ihan vakuuttunut niiden tuloksista tai siis siitä miten niistä voi sanoa onko lapsi valmis kouluun vai ei.

Poikamme ei ole rämäpää, päin vastoin. Ainakin uusien ihmisten kanssa on aika arka aluksi ja lämpenee hitaasti. Onko tämä siis syy miksi ei olisi valmis kouluun? Ja juuri tuota syystä epäröin pitää hänet toisen vuoden eskarissa. Hän on nyt tutustunut juuri moniin uusiin kavereihin eskarivuoden aikana ja on käynyt paljon synttäreillä ja lapset on kyläilleet puolin ja toisin. Kaikki alkaisi siis alusta, uudet, vaikkakin samasta pihapiiristä tutut lapset tulisivat ryhmään. Tuskin nuo entiset eskarilaiset enää pyytäisivät synttäreille tms. Entä miltä pojasta tuntuisi kun muut lähtevät kouluun ja hän jääkin eskariin?

Päätös pitäisi tehdä parin viikon sisään enkä oikein tiedä mitä tässä tehtäisiin. Harmittaa vähän koko juttu. Olisipa lapsi syntynyt jonain toisena kuukautena.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla