Rv 36
Hei,
olen raskausviikolla 36 ja tulin juuri labrasta jossa kävin hakemassa virtsanäytettä varten testisetin. Hämmästyksekseni labrahoitaja sanoi että pari pvä sitten oli minulle laitettu lähete hcg-eli raskaustestiin verestä? No se otettiin saman tien. Nyt olen tosi huolissani asiasta kun luin että jos jokin on vialla hcg-taso mitataan loppuraskaudessakin jotta varmistetaan ettei ole keskenmeno tms. Oma raskaus on kuitenkin jo niin pitkällä ettei km enää ole mahdollinen, eikö se olisi jo kohtukuolema (la kuukauden päästä).
Yritin soittaa neuvolaan kysyäkseni asiasta mutta kun täällä Helsingissä on neuvolan keskitetyssä palvelussa takaisinsoittojärjestelmä voi olla että takaisin soitetaan vasta huomenna. Huolestuttaa, kun ollut kivuliaita supistuksia jo kuukauden, miksi toi mitataan nyt, onkohan jotain epäilyksiä että kaikki ei ole kunnossa?
Kommentit (2)
Ei, toi tuli täysin yllätyksenä (en ole käynyt lääkärissä tms) virtsanäytetestiin pyysin lähetteen neuvolasta kun oli supistuksia.Labrassa näkyi neuvolan terv.hoitajan kirjoittama lähete hcg-testiin (josta ei mulle ole sanottu mitään). Ihmettelen vain miksi en ole saanut lääkäriaikaa jos jotain epäilevät nyt jo sen verran viikkoja että periaatteessa vauva voisi jo syntyä milloin vain.
Se varmaan kertoo istukan toiminnasta jotain? Eikö sulle etukäteen kerrottu mitä testataan ja miksi?