Hienoa. Jäin työttömäksi ja sen sijaan että olisin vain maannut kotona
kävin suorittamassa yliopistolla yhden vuosia roikkuneen tentin.
Nyt en sitten saakaan työttömyyspäivärahaa enkä myöskään ole oikeutettu opintotukeen.
Eli jos olisin vain maannut kotona, saisin rahaa.
Mitäs se Niinistö sanoikaan siitä oleskeluyhteiskunnasta?
Kommentit (19)
Eikö siellä mitään muuta tekemistä olisi?
Olen kuitenkin alalla, jolla on tapana lähteä oikeisiin töihin opintojen vielä ollessa kesken, ja minä olen yksi heistä. Opintoni ovat olleet keskeytyneenä sen aikaa kun olen ollut töissä. Minut irtisanottiin tuotannollis-taloudellisista syistä, kuten tuhannet muutkin viime aikoina, eikä uusien töiden löytäminen tässä taloustilanteessa ole kovinkaan helppoa.
Nyt on sitten joko oltava täysin rahatta tai erottava yliopistosta. Moni niin on tehnytkin juuri siksi, että rahaa ei ole mahdollista saada.
Eli ihmisiä kannustetaan passivoitumaan.
ap
Yliopisto-opiskelija ei saa etuutta, koska hänet voidaan tulkita päätoimiseksi opiskelijaksi.
On sovittava työkkärin kanssa etukäteen. Eli nyt ei muuta kuin tutkinto ulos niin alkaa työkkäristä sopivia lausuntoja tulemaan ja saat taas päivärahaa
Olen kuitenkin alalla, jolla on tapana lähteä oikeisiin töihin opintojen vielä ollessa kesken, ja minä olen yksi heistä. Opintoni ovat olleet keskeytyneenä sen aikaa kun olen ollut töissä. Minut irtisanottiin tuotannollis-taloudellisista syistä, kuten tuhannet muutkin viime aikoina, eikä uusien töiden löytäminen tässä taloustilanteessa ole kovinkaan helppoa. Nyt on sitten joko oltava täysin rahatta tai erottava yliopistosta. Moni niin on tehnytkin juuri siksi, että rahaa ei ole mahdollista saada. Eli ihmisiä kannustetaan passivoitumaan. ap
Eikä sinua kannusteta passivoitumaan vaan suorittamaan loppuun ne opinnot työkkärin tukemana omaehtoisena opiskeluna.
"olisi pitänyt tietää" -juttuihin. Heti jos tietämättömyyttään tekee jotain väärin, saa rangaistuksen. Mitä tästä opimme: kysy joka risaukseen työkkäristä etukäteen lupa ja pyydä päätös kirjallisena.
Ikuinen opinto-oikeus?
Rajaukset tais alkaa 2000-luvulla. Sitä ennen yliopistossa sai opiskella niin kauan kuin halusi, riitti kun hoiti ilmoittautumiset kuntoon.
hyväksyt tottakai oman toimintasi.
Mietipä, miten suhtautuisit jos saisit selville että joku sinulle vieras ihminen on ottanut lain tulkinnan omiin käsiinsä ja työttömyysaikanaan opiskellut sopimatta siitä tuen maksajan kanssa. Ns. etuusshoppaillut, valinnut itselleen suotuisamman vaihtoehdon vastoin tuen ehtoja.
No ainakin opit etteivät työttömät makaa sohvalla kuten ilmeisesti oletit. Itsekin yritit edistää uraasi, sääntöjä venytellen vain. Et ole mitenkään ainutlaatuinen.
Toivottavasti opit jotain, muutakin kuin että tuilla kikkailu ei kannata. Byrokratian mukaan pitää tanssia jos tulonsiirroista aikoo hyötyä.
Parempi tietysti on selvitä omillaan, vaikkakin niukasti mutta edes itsenäisesti.
Sehän olisi vain reilua eli ensin pitää saada opiskelupaikka, sitten vuodeksi töihin ja sen jälkeen 500 päivää ansiosidonnaisella opiskelua. Olisi kiva kaikille? mieluummin sitä ottaa 1200 e/kk kuin 300 e/kk.
sopeutettua ansiosidonnaista kaikille jotka eivät makaa kotona.
hyväksyt tottakai oman toimintasi. Mietipä, miten suhtautuisit jos saisit selville että joku sinulle vieras ihminen on ottanut lain tulkinnan omiin käsiinsä ja työttömyysaikanaan opiskellut sopimatta siitä tuen maksajan kanssa. Ns. etuusshoppaillut, valinnut itselleen suotuisamman vaihtoehdon vastoin tuen ehtoja. No ainakin opit etteivät työttömät makaa sohvalla kuten ilmeisesti oletit. Itsekin yritit edistää uraasi, sääntöjä venytellen vain. Et ole mitenkään ainutlaatuinen. Toivottavasti opit jotain, muutakin kuin että tuilla kikkailu ei kannata. Byrokratian mukaan pitää tanssia jos tulonsiirroista aikoo hyötyä. Parempi tietysti on selvitä omillaan, vaikkakin niukasti mutta edes itsenäisesti.
Näin on.
Jos ei olisi kiellettyä opiskella samalla kun nauttii työttömyyskorvausta, olisivat varmaan kaikki työttömyyskorvaukseen oikeutetut opiskelijat työttömiä opintotuen nauttimisen sijaan. Ja ne jotka eivät olisi, tekisivät töitä juuri sen verran, että olisivat.
Järjestelmä myös yrittää "opettaa", että kukaan ei jättäisi opintoja roikkumaan.
AP on nykytilanteessa oikeutettu toki TT-tukeen, jos rahaa ei ole ja opintolainat ovat ns. tapissa. Mutta mikäli näin ei ole, kannattaa hankkia mahd. nopeasti tutkinto ulos ja/tai töitä.
Kertoisitko vielä, että miten opin sen, että työttömät eivät makaa sohvalla? (Mikä muuten on kielikuva tarkoittaen sitä, että ei tee mitään, ei sitä, että konkreettisesti makaa sohvalla.)
Olen hakenut koko ajan töitä, mutta työmarkkinoille on vaikea tällä hetkellä päästä, koska sieltä jatkuvalla syötöllä irtisanotaan väkeä. Vuosi sitten työpaikka olisi löytynyt muutamassa viikossa.
Työttömyyspäivärahalla sitä paitsi on nykyään mahdollista opiskella, koska varsinainen koulutusraha on lakkautettu ja sitä maksetaan nyt työttömyyspäivärahana. Mutta lain henki on aika erikoinen: tukea ei voi saada, jos on omatoimisesti jatkanut keskeytyneitä opintojaan, vaan vaihtoehtona on ainoastaan opintojen lopettaminen kokonaan. Kuka tästä hyöytyy?
Vähän sama kuin lihavuusleikkaukseen ei voisi päästä, jos on onnistunut kilonkin laihtumaan omatoimisesti.
ap
Vähän sama kuin lihavuusleikkaukseen ei voisi päästä, jos on onnistunut kilonkin laihtumaan omatoimisesti. ap
Paitsi, et lihavuusleikkaukseen ei voi päästä, ellei omatoimisesti onnistu x määrää tiputtamaan etukäteen...
Maatasohvalla; tunnen yhden työttömän, hän päivisin kotitöidensä ohella auttaa paria vanhusta ja lasta... et, ei varmasti kaikki ole tekemättä mitään, oletan.
Mitä ap meinaat nyt tehdä? Voitko saada opintotukea, että saisit hommat valmiiksi?
Mikä sinua estää hakemasta opintotukea ja suorittamasta tutkintoasi loppuun? Tuskin sinä opintotukikuukausia olet loppuun kuluttanut jos olet ollut töissä.
Kirjoitinkin eilen tänne toiseen ketjuun tapauksestani. Olen pitkäaikaistyötön, asiakkaana työkkärin kuntoutuspuolella mielenterveysongelmieni vuoksi mutta nyt voinut niin hyvin, että hoitosuhteeni psykiatrille on loppumassa ja minua on kannustettu mm. kuntouttavaan työtoimintaan. No, kyselin mahdollisuuksia päästä sellaiseen- vaan arvaa, onko KUNTOUTTAVALLA puolella KUNTOUTTAVIA palveluita? No ei; olisi pitänyt lähteä hyvin toimineesta paikasta sellaiseen, joka on tarkoitettu juopoille ym. sossusta tulonsa saaville (paikalla on maine, eikä turhaan..) niin sitten olisi voinut saada jotain työtoimintaa. Tietenkin asiakkuuden siirtymisen myötä rahantulo olisi muuttunut epävarmaksi jne., eli annoinpa sitten olla.
Olen kuitenkin alalla, jolla on tapana lähteä oikeisiin töihin opintojen vielä ollessa kesken, ja minä olen yksi heistä. Opintoni ovat olleet keskeytyneenä sen aikaa kun olen ollut töissä. Minut irtisanottiin tuotannollis-taloudellisista syistä, kuten tuhannet muutkin viime aikoina, eikä uusien töiden löytäminen tässä taloustilanteessa ole kovinkaan helppoa.
Nyt on sitten joko oltava täysin rahatta tai erottava yliopistosta. Moni niin on tehnytkin juuri siksi, että rahaa ei ole mahdollista saada.
Eli ihmisiä kannustetaan passivoitumaan.
ap
Sä olet siis nauttinut koko ajan opiskelija-alennuksista yms. ollessasi töissä ja nyt sun pitäisi saada työttömyyskorvausta ja saada opiskella. Ei se ole muillakaan mennyt noin. Sun vaihtoehdot ovat nyt alkaa taas oikeaksi opiskelijaksi tai sitten irtisanoa opinto-oikeutesi (kun et ole sitä ilmeisesti käyttänyt). Miksi opiskelijan pitäisi saada työttömyyskorvausta?
,jota voi olla myös keskenjääneiden opintojen loppuunvieminen yliopistossa. Uusiin yo-opintoihin ei tukea tipu. Mutta siitä täytyisi sopia työkkärissä ja varmaankin ap:n tapauksessa olisi pitänyt sopia ennen kuin meni suorittamaan sen tentin. Siinä tosin on melkoisen tiukat opintopistevaatimukset, muuten maksaminen lakkaa.
Siis jos olet kirjoilla yo:ssa, olet opiskelija etkä saa työttömyysrahaa. Jos kuitenkin olet työskennellyt kokopäiväisenä samalla kun olet opiskellut, pitäisi sinut katsoa työttömäksi ja sinun tulisi saada työttömyysrahaa. Näin se on mennyt monien kohdalla.