Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei! Mikähän meidän 8-vuotiasts vaivaa? ov

Vierailija
07.01.2013 |

Viime kevät kuljettiin perheneuvolassa syynä koulunkäynnin vaikeus. Älyssä ei ole mitään vikaa. Ei vain jaksa tehdä mitään. On kotonakin vaihteleva mieliala. Välillä tosi iloinen ja taas hetkessä tosi itkuinen. Opettaja väläytti aspergerin mahdollisuutta kun kuulemma koulussa on aina totinen ja saa lypsää sanasen. Itse luin oireet ja en kyllä löytänyt muuta yhteistä kun totisuuden.

Nyt on juteltu luokallejättämisestä, valmiiksi jo tosi kovapala pojalle. Varasin uuden ajan perhenruvolaan kun tuli mieleen että onko poika masentunut.:-(

Koulussa kiusattiin ekaluokan alussa mutta se on loppunut jo eka luokan joulun jälkeen.

Mutta voiko varhaislapsuudessa koetut pettymykdet ym seurata näin myöhäseen? Tulee väkisin mieleen miten tuolle pojalle mummo pappa ja sedät aina nauroi kun oli niin herkkä itkemään. Js kun pojan isoveli oli niin reipas ja kiltti. Sekavaa tekstiä mutta kun oon itekkin vähän ihmeissään. Aamulla niin reippaasti lähti kouluun ja huomis aamu voi olla jo ihan järkyttävä aamu. Raskasta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai onko jo pahasti jäljessä muista?

Jos lapsi on herkkä niin ehkä joku pienluokka sopisi hänelle paremmin.

Vierailija
2/3 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on pieni koulu. On vaan niin hidas kaunokirjotus mm. On kokonaan pois otettu. Ja kolmannella vaan meno kiihtyy. Näin opettaja tuumaili.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa tietenkään sanoa tässä, mikä pojallanne voisi olla. Mutta mielestäni asiaa kannattaa tutkia. Meillä on 9-v. lapsi, jolla on samantyyppisiä kouluvaikeuksia.



Minäkin ihmettelen kyllä noita luokallejättämispuheita. Meille erityisope sanoi, että luokka kannattaa kerrata silloin, jos ASIATASOLLA on selvästi oppiaineissa jäljessä, eli hyötyisi oppiaineiden sisältöjen kertaamisesta. Jos taas on tarkkaamattomuutta tms, ei luokalle jääminen auta vaan silloin tarvitaan muita tukitoimia.



Hyvä että menette uudestaan perheneuvolaan. Siellä voidaan selvitellä lapsen mielialaa, ja sitä kautta pääsee eteenpäin myös neurologisiin tuktimuksiin. Meillä on juuri alkamassa adhd-selvitykset, mielialapuoli on jo tutkittu.



Tosi paljon voimia teille, tiedän miltä sinusta tuntuu. Ja luottamusta tulevaan - etsikää vain rohkeasti pojalle apua. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yksi