Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluan lopettaa imetyksen! Poika 11kk "äitin poika". Miten onnistuu?

Vierailija
20.09.2012 |

Olen saanut tarpeekseni imetyksestä. Takana reilut 5kk täysimetystä ja tänne 11 kuukauteenkin asti imetystä varmaan lähemmäs 10 kertaa päivässä, plus tietenkin ennen nukkumaankäymistä, ja öisin tietty myös :(

Korviketta juo tarvittaessa, lehmänmaito ei vielä sovi, kokeillut olen. Juo pullosta ja nokkamukista.

Kaiken lisäksi poika on oikea äitin poika, iskä ei kelpaa nukuttamaan, eikä paljon muuhunkaan silloin, jos olen itse kotona.

Miten pitäisi lähteä etenemäään lopetuksen suhteen? Välillä päiväimetyksiä on vähemmän, jos olemme liikkeellä tai poika on touhukas, mutta pääsääntöisesti haluaa imutella useita kertoja päivässä. Jos alan vähentää ensin päiväimetyksiä, niin miten sen teen, kun on niin tissifani? Mistä lohtua tilalle?

Mutta tosiaan, haluan imetyksen lopettaa ja muutakin elämää :)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli samantyylinen ongelma, meillä tosin tavallinen maito kävi, nokkiksesta joi kun pullo ei kelvannut. Neuvolassa juttelin, kun ikää oli jo 1v 2 kk eikä näyttänyt kiinnostusta olevan lopettamiselle lapsella itsellään.. Sain ensin ohjeen, että imetystä vain ruoan jälkeen, että se mamma olisi vain ruokajuomaa. Tein niin ja kerrat vähenivät viiteen. Eli aamupuuron jälkeen, lounaan, välipalan, päiväruoan, iltapalan jälkeen... Samalla siirryttiin yksiin päiväuniin.. Pidin paljon sylissä ja ei meillä se loppujen lopuksi ollutkaan niin kamalaa :D

Sitten vähensin yhden imetyskerran/ viikko, kunnes ne loppui. Aloitin sieltä keskeltä ja viimeisenä tämän aamuimetyksen joka tuntui olevan se tärkein!

Tsemppiä vain, sehän on niin yksilöllistä, et mikä kenelläkin toimii, mutta jospa tästä olisi sinulle apuja..

Vierailija
2/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otan kokeiluun heti huomenna!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähdin viikonlopuksi risteilylle ja mies hoiteli kotona vieroituksen :-)

Hyvin toimi. kun 11-kk ikäinen sitten reissun jälkeen yritti tissille, sanoin vain että maito loppui. Kyllä näytti tajuavan.

Vierailija
4/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oi, mä niin ymmärrän sua. Olin itse vastaavassa tilanteessa muutama kuukausi sitten. Vain tissi kelpasi vauvalle, eikä edes kiinteät ruoat meinanneet upota. Ja tuossa iässä oli myös eroahdistusta, joten se liitettynä imetykseen oikein sinetöi sen, että vain äiti kelpaa.



Minä odottelin itse pitkään, että vauva itsestään alkaisi vierottumaan. Ja sitten odottelin, että eroahdistus vähän helpottaisi, että voisin itse vierottaa vauvan. Vuoden ikä kun oli täynnä, tuli meillä otollinen hetki, kun eroahdistus vähän lieveni. Lopetettiin ensin yöimetykset. Isä hoiti ekat yöt. Oli kyllä rankkaa, kun lapsi protestoi tissittömyyttä todella voimakkaasti. Mutta ei jätetty yksin itkemään, vaan sylissä mies hyssytteli itkut. Ihan ensimmäinen itku kestikin 40 minsaa! :( Siitä kyllä pikku hiljaa helpotti.



Sitten vähensin päiväimetyksiä aina yhden syötön muutaman päivän aikana, kunnes muutaman viikon sisään sain vierotuksen tehtyä täysin.



Olin kyllä todella onnellinen tuosta vierotuksen onnistumisesta, sillä ahdistavana kauhukuvana näin itseni vielä parin vuoden päästä imettämässä yötä päivää. En enää yhtään olisi sitä jaksanut, ja onneksi ei tarvinnutkaan. Tärkeintä lopettamisessa on päätös, ja se että siitä ei tingitä ja venkslailla edes takas. Sellaisesta vauva vain hämmentyisi. Tsemppiä!

Vierailija
5/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin lopetin ensin yöimetykset. Silittelin vain ja sanoin, että nyt on yö, nyt nukutaan. Meillä lapsi myös protestoi ensimmäisenä yönä n. 30 min kahdesti. Toisena yönä vähempi ja siitä se onni alkoi, kun alettiin syömään ja nukkumaan säännöllisesti. Nyt tuo vajaa 2-vuotias nukkuu yöt ja syö itse reippaasti :)

Muista olla johdonmukainen kun lopetat yöimetykset. Ei sitten enää niitä, muuten lapsi oppii että itkemällä tarpeeksi saa kyllä varmasti = tulee kahta kauheampaa ;)

t.nro 2

Vierailija
6/8 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja annat isän hoitaa yhen yön. Ensin ne yöimetykset pois, vettä alkuun tilalle. Sitte vähennät,ne päiväimetykset niin että vaan aterioiden jälkeen. Ruoalla voit tarjota piimää, se varmasti sopii jos muutkin hapanmaitotuotteet sopii, ni ei tartte korviketta antaa.



Pidä rintakehön ja kaulan peittävää vaatetusta, vaikkampooloa tai paksua neuletakkia,mjotta rinnat ei oo liiaksi tyrkyllä. Lapsi tarvii paljon syliö vieroitusvaiheessa, keksi syliin kivaa tekemistä millä huomio kiinnittyy pois tissistä. Esim köröttelyä, laululeikkejä, loruttelua, kirjoja jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai onko yksilöllistä? Itselläni siis esikoinen vasta 2,5kk eli ei vielä ajankohtaista, mutta toki mietityttää jo. MUTTA kysymykseni siis on tuo otsikossa oleva. Meillä ei millään syödä 10 kertaa päivässä (täysimetys) ja yölläkin herää vaan kerran tai korkeintaan kaksi tissille. Lapsi kasvaa hyvin.



Muutenkin taidan olla onnekas, kun ei ainakaan vielä ole tissitakiainen - syö hartaasti ja pitkään, mutta lopettaa heti kun ei enää maistu, eikä tissi kelpaa jos ei ole nälkä. Toki kaikki voi vielä muuttua moneen kertaan! Isompi ongelma tulee itselleni lopetellessa, kun maitoa tulee vielä yli puoli litraa extraa päivässä - luovutan ja pakastan ylimääräisen - että miten rinnat kestää. Onko siihen vinkkejä?

Vierailija
8/8 |
21.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

samanlainen tissipoika, jota imetin 9 kk:n ikään. Sitten vaan yksi kaunis päivä lopetin enkä kyllä muista lapsen protestoineen. Ryhtyi nukkumaan öitään kunnolla ja äitikin sai nukuttua.



En ole kummallekaan lapselleni antanut tuttia enkä juottanut pullosta eli niitä ei lohduksi tai korvikkeeksi tarjottu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan neljä