Köpiksen lentokenttää tuntevat
Pitäisi lentää Köpiksen kautta eteenpäin, riittääkö Köpiksen kentälle 50min vaihtoväli, termaalista 2 terminaaliin 3?
Toinen vaihtoehto olisi viettää kentällä 4 tuntia - onko sellainen kenttä, että aika kuluu (mukana lapsia)?
Kommentit (8)
joten hyvin riittää tuo 50 minuuttia. Tietysti edellyttäen, että eka lento on ajallaan. Kentällä on selkeät opasteet ja leveät kulkuväylät eli hyvin tilaa liikkua, vaikka olisi ruuhkaakin.
laukut on valmiiksi tsekattu eteenpäin tai on vain käsimatkatavarat. Jos laukkuja joutuu odottelemaan, menee liian kauan. Ja ne lapset ei saa juosta kovin moneen väärään suuntaan. Se matka terminaalista toiseen sinänsä kestää kävellä ehkä 5-10 min, mutta portillahan pitää olla ajoissa ja koneesta ulospääsykin kestää hetken.
Kastrupin kentällä on kyllä putiikkia ja ravintolaa, mutta neljä tuntia kuulostaa aika haastavalta ihan aikuisellekin, lapsista puhumattakaan. Että sikäli itse tähtäisin tuohon 50 minuuttiin - mutta riippuu aika paljon niiden lasten hallittavuudesta.
yleensä lähtevät, on ihan ok leikkipaikka.
Kauppoja on ihan hirveästi, mutta lapsia ne ei kiinnosta. Ellei joku Lego-kauppa?
Mä en saa ikinä aikaani kulumaan millään lentokentällä.
mutta jos eka lento myöhässä ja missaa jatkolennon niin pääseekö kuluitta seuraavalle mahdolliselle lennolle?
mutta jos eka lento myöhässä ja missaa jatkolennon niin pääseekö kuluitta seuraavalle mahdolliselle lennolle?
esim Finnair, Sas tai British Airways ei myy sellaisia lippuja, joissa ei melko varmasti ehdi ja siksi uusi jatkolento on ilmainen jos kuitenkin sen missaa. Ryanairilla taas on ihan omalla vastuulla ja uudet jatkolennot maksat itse jos otat liian tiukan yhteyden.
Kentälle on toimipiste, missä meidän lennot siirrettiin seuraavall lennolle. Ihan kivuttomasti meni. paitsi meidät ylimääräiset sillä jatkolennolla sijoitettiin bisnessluokkaan ja meille tuotiin ruokaa ja sämpylöitä, kysymättä. Sitten tuli toinen lentoemo tiukkaamaan meidän paikkalippuja, koska ruoka loppui bisnesmatkustajilta kesken. Ei ollut meidän vika että lentoemot teki mokan, mutta jäi paha maku (heh) tästä. Eihän ollut meidän vika, että myöhästyimme lennolta, eikä meidän vika että meille tarjoiltiin ruokia, jotaka ei meille kuuluneet. Kai sitä oletti, että lentohenkilökunta tietää pääluvun ja sen että koneessa on aiemmalta lennolta myöhästyneitä.
ja matkat ei ole niin pitkiä. Jos kone vaan on ajoissa, niin 50 minsaa riittää. Olen itse hölkännyt sen 3 v lapsen kanssa päästä pääähän, kun jatkolento lähti toiselta puolen. Aikaa meillä oli alle ouoli tunta, ja se riitti kyllä ihan hyvin, mutta ei siinä silloin shoppailtu. Kenttä on mielestäni ihan viihtyisä, mielyttävä. Tullessa kone oli myöhässä ja missasimme jatkolennon. Jouduimme odottamaan 3 tuntia, mutta ihan kivasti meni.