Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tekisin ensimmäistä kertaa kakkua mihin tulee liivatetta ja siitä kysymys?

Vierailija
27.01.2006 |

ohjeen mukaan liivatetta tarvitsee 4 liivalehteä.

Eli tarkoittaako se 4kpl sellaisia kokonaisia liivatelevyjä? Entä jos laitata vähemmän kuin mitä ohje sanoo?

Olen tvssä nähnyt liivatetta käytettävän mutta itse vieroksunut sitä mutta nyt haluan tehdä erään herkullisen kakun ja siihen sitä tulee.

Entä missäs liivatteet löytyy kaupassa? sieltäkö missä muut leivonta-ainekset ja mausteet?

Kiitos!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on liivate ostettu ja kohta rupean leivontapuuhuun, liivate ei sisällä lehmää lainkaan vaan on siasta tehtyä! Joten siittä vaan leipomaan sinäkin:)

Ap

Vierailija
2/8 |
28.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käytän hyytelösokeria. En tiedä onko muuten parempi, mutta minusta helpompi käyttää ja ainakin maistuu hyvältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se liivate muuten kyllä tasan tarkkaan MAISTUU ja kamalalta maistuukin. Valitan. Itse inhoan ylikaiken liivatekakkuja juuri sen pistävän liivatteen maun takia. =(

Vierailija
4/8 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et ole aiemmin tehnyt liivatteen kanssa, niin suosittelen harjoituskakun tai varakakun tekoa. On sen verran tarkkaa touhua.

Vierailija
5/8 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin niitä levyjä liotetaan 5-10 min. kylmässä vedessä, sitten puristetaan vedet pois ja sekoitetaan hyvin tilkkaan kuumaa nestettä.

Vierailija
6/8 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vielä jatkokysymys eli ohjeessa lukee että liivatteet tulee laittaa likoamaan n.1l kylmää vettä.

Ja pari vaihetta eteenpäin niin " kuumenna vesi (n.2rkl) kiehuvaksi??

Mihin se 1l sitä vettä hävisi? Vai onko niin että liotan niitä tuossa kylmässä vedessä ja minkä aikaa? ja sitten puristelen niitä ja laitan ne märät liivatemytyt 2rkl kiehuvaa vettä??

Menipä sekavaski,toivottavasti ymmärrätte..

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inho alkoi, kun oli puhe siitä hullun lehmän taudista. Liivatteessa käytetään juuri niitä riskiosia. Esim aivoja ja kai jotain luun osia. Nykyään tietysti testataan kaikkia yli tietyn iän olevat naudat, mutta entä ne nuoremmat. Toisaalta liivatetta tehdään paljon myös siasta. Inhottaa kuitenkin se aivoasia. (Tämä vähän kysymyksen vierestä, mutta sait jo hyviä vastauksia.)

Vierailija
8/8 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä liivatelehtiä kannattaa käyttää just se ohjeen ilmottama määrä, muutenkin leipomisessa kannattaa käyttää tarkkoja määriä ja sooloilla ruoanvalmistuksessa tai kun ohje on sulle tuttu.



Se liotus kannattaa ottaa pitkän kaavan mukaan, liivatteita kannattaa liotella enemmin vaikka puolituntia kuin 5 minsaa. Kylmävesi heitetään veke kun oot liottanu lehdet ja purista ne melkein kuiviksi. Kuuma neste sitten vaan liuottaa ne, sekota kunnolla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kaksi