Olenko oikeutettu työttömyyskorvaukseen, jos minulla on opiskelupaikka
mutten ole siellä "läsnäoleva"? Miten päätoiminen opiskelu määritellään?
Kommentit (6)
Tottakai työkkäri olettaa että sinne kouluun menet kun sinne olet kerran päässytkin.
Eri asia sitten jos sulla olisi vaikkapa kuukausi siitä koulun alusta töitä,etkä siksi voisi aloittaa opiskelua.
vaikka kyse on jatko-opiskelupaikasta? Perustutkinnon olen jo suorittanut.
Juuri kuten tuo ylläoleva asian perusteli.
ole missään työsuhteessa (ja jos on, selvittää palkkatulot ja muut tiedot työsuhteesta, voi saada soviteltua rahaa) tai opiskelupaikkaa olemassa.
Olet oikeutettu työmarkkinatukeen ja jos olet joskus ollut työelämässä, työttömyyskassan jäsen ja maksanut jäsenmaksut olet oikeuttettu myös ansiosidonnaiseen tukeen ellet sitten ole jo aikaisemmin kuluttanut ansiosidonnaisen päiviä eikä uusia ole päässyt kertymään.
Kun sinulla on jo perustutkinto, voi olla työttömänä työnhakija jos
- opiskelu ei ole päätoimista (= x op / kk)
- ei ole sitovaa, eli ei estä kokoAIKAtyön vastaanottamista. Kyse ei siis ole vain päivätyöstä vaan voisit olla vaikka maatalouslomittajana aamuisin ja iltaisin.
Voit olla työtön, kun et ole läsnäoleva. Ilmoittaudut sitten läsnäolevaksi kun pääset kunnolla alkuun opinnoissasi ja saa suoritusmerkintöjä.
Lue itse työttömyysturvalaki.
Tottakai työkkäri olettaa että sinne kouluun menet kun sinne olet kerran päässytkin.
Eri asia sitten jos sulla olisi vaikkapa kuukausi siitä koulun alusta töitä,etkä siksi voisi aloittaa opiskelua.