Vaikuttaako nuorena 2x tehdyt abortit
raskaaksi tuloon? Ollaan miehen kanssa yritetty lasta n.1 vuosi ja vauvaa ei kuulu...
Kommentit (16)
Joitakin käytetään ihan oikeasti hyväksi
tulla jo vaikka raskaaksi heti ensi kuussa!!! Jotkut on idiootteja...
Toivottavasti et ikinä saa lapsia.
mulle tehty 3 aborttia 20-30 -vuotiaana. Tulin toivotusti raskaaksi 36-vuotiaana heti kun jätin pillerit pois.
olet saanut. Älä ota itseesi, tätä saa aina kuulla. Minulle on tehty yksi, en koe minkäänlaista huonoa omaatuntoa siitä.
Minun tietääkseni kaavinnassa tehty abortti voi vaikuttaa kohtuun jotenkin niin, että se voi vaikuttaa raskauden alkamiseen. Älä silti menetä toivoasi jos olisitkin ollut kaavinnassa.
Minulle on tehty 2 aborttia. En ole raiskauksen tai hyväksi käytön uhri, vaan nuoren elämän hurjien kokemusten uhri. Nyt kolmikymppisenä olen saanut 2 ihanaa tyttöä ja raskaaksi tulossa ei ollut mitään ongelmaa. Ei muuta kuin menemään vaan jos lasta haluaa ja on valmis ottamaan suuren vastuun.
Kuulemma vaikuttaa.
Toivottavasti teillä vielä tärppää kuitenkin!
Olen kokemuksistasi tosi pahoillani!
hali*
Itsekään en ole niitä abortteja katunut,kuin sen hetken itkenyt siellä sairaalassa . AP
Itsekään en ole niitä abortteja katunut,kuin sen hetken itkenyt siellä sairaalassa . AP
No ymmärrän hyvin, kommentit voi satuttaa ja on hyvä minusta että kerrot rehellisesti kuinka pahalta ne tuntuivat, ehkä joku tuntee pienen syyllisyyden pistoksen nyt. Aikuismaisinta olisi pyytää anteeksi noiden muutaman, mutta tuskin kuitenkaan on niin järkeviä ihmisiä.
Olen syvästi pahoillani puolestasi, en tiedä mitä sanoa, kuulostaa niin järkyttävältä.
Toivon sinulle kaikkea hyvää ja ansaitsemasi nyytin syliisi mahdollisimman nopeasti, eiköhän hän vielä syliisi saavu.
Rukoilen puolestasi!
kannattaisko mennä johonkin tutkimukseen, ni sieltä vois ehkä saada lisäselvyyttä, että miksi se vauva antaa odottaa itseään..
Joskushan käy niin, että tulee jotain ikäviä komplikaatioita ja ne voivat vaikuttaa raskaaksi tuloon. Mutta sinulla olisi varmaan niistä tietoa? Minulla kaavinta (keskenmenosta johtuva) aiheutti vähäisen vamman, mutta onneksi se ei vaikuttanut seuraavaan raskauteen. Sinulla tai miehelläsi voi olla jotain muuta mikä hidastaa tai ehkäisee raskaaksitulon, jotain mikä ei liity abortteihin mitenkään. Sellainen on hyvin mahdollista, esim hormonitoimintaan tulee muutoksia.
Minäkin suosittelisin menemään tutkimuksiin. Siellä minä ja mieheni oltiin jo nuorena. 22v ja 25v, apua saatiin ja 2v poika tuolla nukkuu. :)
Syykin oli tosi helppohoitoinen, voi olla kuule parilla lääkityksellä vauva jo mahassasi! :)
Tsemppiä!
hyväksikäytön seurauksena pitänyt lapset pitää??? Ap