Voiko lapsen kastaa ilman kummeja ......
Asumme paikkakunnalla jossa ei yhtään läheistä ystävää.Meillä on lapsia jo entuudestaan ja ystävämme ovat kummeja,sisareni myös.miehen sisarukset ovat eronneet kirkosta ja sukulaisia jotka tuntisimme hyvin ei ole.
emme halua esim .600km päässä asuvia opiskelukavereita kummeiksi vaikka yhteyksiä pidetään.tuntuisi tymältä lähetttää kuvia lapsesta hänelle itselleen vieraasta lapsesta.Täällä pohjois-Suomessa ei uusia ystäviä ole..
Voiko lapsen kastaa ilman kummeja.Emme halua myöskään kirkkoon kuulumattomista tädeistä ja sedistä ns.leikkikummeja
Eikä meillä ole mitään tarkoitusta erota kirkosta.
Sääntöjen mukaan kristillisestä kasvatuksesta pitäisi huolehtia 2 kummia.
Tiedätttekö samaisessa tilanteessa olevia perheitä...
Kommentit (2)
Meidän lapsemme kastoi osittain samasta syystä metodistiseurakunnan pastori. Sielläkin on lapsikaste ja mieheni on kuulunut omassa kotimaassaan metodistiseurakuntaan. Kummeja ei sen sijaan siinä seurakunnassa ole. He kuitenkin kai vaativat jonkinlaista sydämenuskoa vanhemmilta ennen kuin lähtevät lasta kastamaan.
" Kastettavalle on nimettävä ainakin kaksi kummia, jotka osallistuvat kastetun kristilliseen kasvatukseen. Kahden kummeista tulee olla konfirmoituja kirkon jäseniä. Kummeiksi voidaan myös nimetä muihin evankelis-luterilaisen kirkon toimittaman kasteen hyväksyviin kirkkoihin kuuluvia, esim. anglikaaneja, ortodokseja ja katolilaisia.
Lisätietoa: evl.fi/kaste"
Eli evlutkirkon virallisten sivujen mukaan kastettava tarvitsee ainakin kaksi kummia. (Ortodokseille riittäää tietääkseni yksi, en ole ihan varma tästä)
Kummeina voinevat toimia esim. isovanhemmat.