Mikä Annalle ja Marillalle toisiksi nimiksi?
Kommentit (15)
Laura, Anna ja Marilla eivät minusta sovi sisarussarjaksi juuri siitä syystä, että Marilla on paljon harvinaisempi. Laura, Anna ja Emilia olisi parempi yhdistelmä.
Anna Elisa
Anna Hulda Maria
Anna Linnea
Anna Kristiina Emilia
Anna Helmiina
Anna Meri Tuuli
Marilla Eerika
Marilla Hilda Maria/Marjaana
Marilla Linda Matleena
Marilla Erin Vilhelmiina
Marilla Säde Sylvia
Marilla Pilvi Tuulia
Ajatelkaa jo nyt, minkä tarinan annatte lapsillenne? Anna on lapsi ja Marilla aikuinen.
Annalle siis vähän erikoisempi toinen nimi, kun siskollaan etunimi harvinaisempi. ja Marilalle päinvastoin. Ja sitten vielä molempien nimissä A ja M alkukirjaimet.
Vierailija:
Ajatelkaa jo nyt, minkä tarinan annatte lapsillenne? Anna on lapsi ja Marilla aikuinen.
" miksi ette jatka pieni talo preerialla sarjaa ja anna kaksosten nimeksi Mary (Mari) ja mikä se nuorin nyt olikaan."
Ei oikein onnistu, koska Lauran siskojen nimet ovat Carrie, Mary ja Grace ja noista nimistä ei saa kunnon suomennoksia. Vaikka ne kirjoissa onkin suomennettu, niin ne eivät kuitenkaan ole heidän oikeat nimet (siis nuo suomalaiset).
Aivan ihania ehdotuksia tullut. Tämän hetkisistä ehdotuksista mieheni ja mun suosikkeja ovat:
Marilla Peppi Vilhelmiina (tämä on kaikkein paras ehdotus).
Anna Minttu Maaria
Anna Kristiina Emilia
Anna Helmiina
Marilla Hilda Maria
Marilla Linda Matleena
Marilla Erin Vilhemiina
Marilla Pilvi Tuulia
Lisää saa toki ehdottaa.
Ap
MARILLA VASTA TOISEKSI NIMEKSI. TÄSSÄ EHDOTUKSIA
NINA MARILLA, AINO MARILLA, MINTTU MARILLA, SANNI MARILLA, TAIJA MARILLA, HENNA MARILLA, PAULA MARILLA, HEIDI MARILLA, JATTA MARILLA, KAISA MARILLA, LILLI MARILLA, PEPPI MARILLA, LOTTA MARILLA, LIISI MARILLA, SONJA MARILLA, MINNA MARILLA, INKA MARILLA, RONJA MARILLA, VEERA MARILLA, SAARA MARILLA, OUTI KAISA MARILLA, TUIRE VIIVI MARILLA, LEENA JONNA MARILLA, TESSA MINTTU MARILLA, SUVI JAANA MARILLA, PETRA IIRA MARILLA, ESSI OONA MARILLA, ANU IIRIS MARILLA, REETTA SATU MARILLA, NOORA SYLVI MARILLA
ja toisella on ihana ja persoonallinen ja harvinainen marilla???
musta se on väärin ja aivan varmasti tulee kiusatuksi myöhemmin, mä tiedän sellasiii tapauksia useampia kun sisaruksilla on toisella tuiki tavallinen nimi ja toisella ihana erikoinen nimi, kyllä on lapsi mielensä pahoittanut monesti.
miettikää vielä....laittakaa vaikka marilla katariina ja minea pauliina
joten taitavat olla sieltä napattuja. Anna on päähenkilö, ja Marilla hänen kasvattiäitinsä.
3
Vierailija:
ja toisella on ihana ja persoonallinen ja harvinainen marilla???
musta se on väärin ja aivan varmasti tulee kiusatuksi myöhemmin, mä tiedän sellasiii tapauksia useampia kun sisaruksilla on toisella tuiki tavallinen nimi ja toisella ihana erikoinen nimi, kyllä on lapsi mielensä pahoittanut monesti.miettikää vielä....laittakaa vaikka marilla katariina ja minea pauliina
Tuo Anna Emilia tai Anna Isabella kuulostaa hyvältä, Laura taas ei oikein kelpaa, koska se on esikoisen nimi. Ap
miksi sä haluat et ne kirjasta???
onko siinä kirjassa muita kauniita nimiä? mä ihastuin tohon marilla nimeen, voisin vaikka omallekin laittaa
Vierailija:
miksi sä haluat et ne kirjasta???
onko siinä kirjassa muita kauniita nimiä? mä ihastuin tohon marilla nimeen, voisin vaikka omallekin laittaa
Nuo kirjat ovat omia suosikkejani, mies itse ehdotti tuota Annaa, koska lapsella on punaiset hiukset ja itse sitten keksin tuon Marillan, siis tuosta kirjasarjasta. Mies itse keksi myöskin tuon Annan siitä.
Laura tulee Pieni talo preerialla sarjan Laura Ingallsista.
ANNA PAULIINA JA MARILLA KATARIINA
ANNA EMILIA JA MARILLA EVELIINA
ANNA KAARINA JA MARILLA KAROLIINA
ANNA OLIVIA JA MARILLA ORVOKKI
ANNA MINTTU MAARIA JA MARILLA SINI SOFIA
ANNA LOTTA MIRJAMI JA MARILLA PEPPI VILHELMINA
ANNA LIISI JANIKA JA MARILLA LILLI JANETTE
ANNA PAULA ADALEE JA MARILLA AINO ALEKSANDRA
Anna Josefiina
Marilla Wilhelmiina
:)