Te jotka menitte salaa naimisiin maistraatissa
Voiko maistraatin henkilökunta olla todistajina vai pitääkö hakea kadulta jotain random ohikulkijoita todistamaan?
Kommentit (8)
Henkilökuntaa löytyy. Kerrottiin vasta parin viikon kuluttua, että mentiin naimisiin. Kaksistaan juhlittiin vihkimisen jälkeen.
Silloin, kun me mentiin niin helsingin maistraatista saatiin todistajat, espoossa ei välttämättä olis saatu. Eli riippuu maistraatista!
Pystyykö Suomessa nykyään menemään naimisiin, ettei kuulutuksia enää ole.
Vierailija kirjoitti:
Pystyykö Suomessa nykyään menemään naimisiin, ettei kuulutuksia enää ole.
Kuulutukset on tietenkin, mutta harvapa siellä kirkossa on päivystämässä. Ja jos kumpikaan ei kuulu kirkkoon, niin sitten ei huudella siellä kirkossakaan.
Me ei menty salaa maistraatissa naimisiin, kerrottiin kyllä vanhemmille etukäteen, että ollaan menossa naimisiin ja käydään vaan kahdestaan maistraatissa. Kyllä ne vähän harmitteli, mutta pääsivät siitä sentään yli, aikuisia kun ovat. Saatiin todistajat talon puolesta.
Maistraatit on lakkautettu ja se on nykyään digi- ja viestintävirasto.
Vierailija kirjoitti:
Pystyykö Suomessa nykyään menemään naimisiin, ettei kuulutuksia enää ole.
Ei pysty, mutta itse voi pyytää, että niitä ei julkisteta.
Henkilökunta on.