Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mietinnässä lapsuuden ajan kirja

Vierailija
23.10.2026 |

Mikähän lapsuuteni kirja olisi kyseessä? - Julkaisuaika: 1970- tai 1980-luvun modernimpi teos (ei ennen 1970-lukua kirjoitettu klassikko).
• Alkuperä & Koko: Ulkomaisen tekijän suomennettu kuvakirja, joka oli kovakantinen ja yli A4-kokoinen.
• Kuvitustyyli: Selkeästi piirretty (ei pehmeä maalaus). Teksti oli sijoitettu suoraan kuvituksen päälle tai lomaan ilman omia laatikoita.
• Päähenkilö: Nuori satupoika tai nuorukainen, jolla oli ihmismäiset kasvot ja kokonaan yksiväriset (siniset tai vihreät) vaatteet sekä mahdollisesti hattu.
• Tärkein tuntomerkki: Jalassa tossut, joiden kärjissä oli pienet tiu'ut/kulkuset.
• Juoni & Miljöö: Hahmo kulki tai asusti yksin suuressa metsässä eläinten kanssa (ei muita lapsia mukana). Tarinassa ei käyty läpi vuodenaikoja.
• Ydinmuisto: Erittäin mieleenpainuva, kauttaaltaan sinisävyinen aukeama (viitaten yöhön, iltaan tai unimaailmaan).

Olen etsinyt tätä kirjastosta (nopea vilkuilu) ja kysynyt tekoälyltä (?!) Haluaisin tietää mikä kirja on kyseessä, koska tämä liittyy vahvasti ihaniin lapsuusmuistoihin.

 

 

 


 

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan outo minulle ja meillä oli kirjoja tosi paljon ja vielä enemmän lainattiin kirjastosta. Onko kyseessä käännöskirjallisuus vai kotimainen?

Vierailija
2/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukku-Matti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

OIiskohan se ihan alkuperäinen Peter Pan? Ei se Disneyn versio 

Vierailija
4/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tunnista kirjaa. Mutta kokeile "Kysy kirjastonhoitajalta"-verkkopalvelusta, itse aika heikoilla tiedoilla kyselin yhden lapsuusajan kirjan perään ja sieltä löytyi oikea vastaus, se oli niinkin vanha kuin 60-luvulla ilmestynyt.

Jospa kirjan nimi selviäisi sitä kautta!

Vierailija
5/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos, olen kyllä jo kahdesti sieltä kysynyt saamatta oikeaa vastausta 😊 

Vierailija
6/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletan olevan käännöskirjallisuutta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mikään tunnettu/klassikko kirja, eli kyse ei ole Peter Pan-kirjasta. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kahdeksan