Kertokaahan onnistuneita laihtumistarinoita,
Kommentit (8)
Suomalainen keski-ikäinen läski nainen syö kaikkea mitä kaupasta löytää. Kuolee tukkeutuneisiin vesrisuoniin 45 vuoden iässä. Kukaan ei jää kaipaamaan sitä kuvottavaa ihrakasaa. Onneksi pääsemme hänestä aikaisin eroon.
Konkurssi + työttömyys + avioero. Paino putosi 25 kg
Plösö, evp
kahdessa vuodessa lähtenyt 13kg/v. vielä oli pudotettavaa sellainen 8 kg ja sitten olisin entisessä painossani.
Pudotus on tapahtunut ihan vaan liikuntaa lisäämällä ja ruokavalioo ensin Fatsecretin kanssa järkevöittämällä. Ei mitään lääkkeitä.
Nyt on liikunnan määrä jo sen verran suuri että on vaikeuksia pystyä syömään niiin paljon kuin elimistö tarvitsisi esim proteiinia. Joudun turvautumaan kolmesti viikossa proteiinijauhoihin.
Siitä vaan alkamaan. Kun siihen liikunnan imuun pääsee se vie mennessään.
86kg jälkeen alkoi jalka painaa portaissa joka alkoi ottaa päähän. Kirjaimellisesti vitutti joten jätin aika massiiviset lounaat väliin ja aloin liikkua työmatkat omin voimin. Alle vuodessa lähti liki 10kg eikä ole tullut takaisin, kesällä saattaa kilo-kaksi tulla lisää kun tulee vedettyä pihviä ja olutta mutta lähtee taas syksyllä. Syö vähemmän kuin kuluttaa on ainoa toimiva, joka muuta väittää valehtelee syömisistään. M62
Aloitus on vaikeinta mutta kun rytmiin pääsee ja tottuu niin helpottaa. Itse pudotin n. 2 kg/ kk, reipasta liikuntaa lisäämällä ja ruokavaliota muuttamalla. Perusruokaa, perunaa, kasviksia, lihaa/kalaa, aamulla maustamatonta jogurttia, marjoja ja vähän viljamysliä johon ei ole lisätty sokeria. Kastikkeet, karkit, jäätelöt minimiin. Sipseistä en ole koskaan pitänytkään. Vuoden aikana putosi 20 kg ja se on pysynyt poissa. Ikää on nyt 45 ja laihduttamisesta 10 v. Herkuttelu jäi pysyvästi minimiin, ei tee mielikään ja muutenkin terveellisempi ruokavalio on säilynyt ilman jatkuvaa tarkkailua.
Onhan niitä. Varsinkin jojotwistillä.