Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hallituksen leikkaukset ovat madaltaneet kynnystäni tukiin

Vierailija
16.10.2026 |

En tiedä olenko ainoa. Kaikki leikkausuutiset vaan herättää fiiliksen, että ”no parempi varmistaa että mahdollisia tukia hakee nyt koska nekin vietäneen pois”. Ja ”no ei se haittaa vaikka tukia hyödyntää, niin joutuu nyt muutkin yhteiskuntaluokasta riippumatta”. 

Tuntuu siis että nykyään on ihan hyväksyttyä kertoa olevansa työtön/sairaseläkkeellä/mitäikinä. Vuosia sitten ois hävettänyt ja tuomittukin, nykyään ei kukaan jaksa.


Ja nää hoitomaksujen korotukset herättää fiiliksen, että jos niitä kertyy enemmän niin parempi sit koko rahalla käydä, jotta maksukatto tulee täyteen. 

Hallitushan se varmaan nyt kuvittelee että ”jes jes köyhät päättää itse kuo**a pois kun ei oo varaa maksuihin”. Mut itse ainakin aion tehdä pikemminkin päinvastoin. Ei mitään velvollisuudentunnetta yrittää olla enää ”hyvä kansalainen”, kun hallitus kohtelee kansalaisia näin. 
 

Ja ”nönnönöö ei sitä rahaa ole niin pakko leikata” -vastauksiin, höpö höpö. Nää on ihan periaatevalintoja mitä hallitus tekee. Leikkaa tietoisesti nimenomaan niiltä joita ei arvele äänestäjikseen. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei, pelkään kuollakseni että tipahdan tukien varaan. Säästän kaiken mitä pystyn nyt kun olen töissä, en uskalla ostaa yhtään mitään. Sain maistaa hallituksen leikattua ansiosidonnaista, kun minut jouduttiin lomauttamaan viime talvena muutamaksi kuukaudeksi.

Vierailija
2/2 |
16.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minulla ei, pelkään kuollakseni että tipahdan tukien varaan. Säästän kaiken mitä pystyn nyt kun olen töissä, en uskalla ostaa yhtään mitään. Sain maistaa hallituksen leikattua ansiosidonnaista, kun minut jouduttiin lomauttamaan viime talvena muutamaksi kuukaudeksi.

Niin tavallaan sama asia säästäminen tai niiden tukien/etujen hyödyntäminen mitä on. En ollut itse aiemmin oikein edes perehtynyt mitä tukia esimerkiksi Kelalla on. Nyt olen tutustunut, jotta tiedän mihin olla oikeutettu. Esimerkiksi Vammaistuki pitkäaikaissairaille. Iso osa Kelan tuista kun on kuitenkin tarkoitettu eri elämäntilaisiin eikä liity mitenkään edes siihen onko työssäkäyvä vai ei.


Suosittelen siis tutustumaan ja hakemaan vaikka olisi esimerkiksi ihan työssäkäyvä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan neljä