Kannattaako opiskella lääkäriksi jos lukion päättötodistuksen keskiarvo 9,4?
Ja 16-vuotiaana luin jo ensimmäisen kilon painavan yli 1000-sivuisen lääkiksen oppikirjan kun oli niin mielenkiintoinen että oli pakko lukea kannesta kanteen.
Kommentit (9)
Ei oikeastaan. Mikä sinua kiinnostaa? Katsos lääkäri on pohjimmiltaan käsityöläinen, jonka tekoäly syrjäyttää 5 vuodessa. Kemia? Fysiikka? Biologia? Biologia ei ole niin hohdokas kuin lääkäri, mutta tarjoaa paljon suuremman ymmärryksen elämän monimuotoisuudesta kuin lääkärillä on. Lisäksi Biologiassa ja Kemiassa etenemismahdollisuudet sekä tutkimusalat ovat paljon laajemmat.
Vierailija kirjoitti:
Ei, ellet ole kinnostunut alasta.
Kemia ja biologia kiinnostaa, fysiikka vain tietyiltä osin. Matematiikka on lyhyt mutta ytimekäs.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei, ellet ole kinnostunut alasta.
Kemia ja biologia kiinnostaa, fysiikka vain tietyiltä osin. Matematiikka on lyhyt mutta ytimekäs.
Mulla on 4 keskiarvo matikassa mutta opettaja päästi säälistä läpi kun olen niin reilu matematiikassa😆
Jos ihminen kiinnostaa , hae ihmeessä.
Opiskele sellaiseksi mistä tykkäät. Sehän joku jostainpäin maailmaa jolla oli äo jotain 170-180(ainakin)kävi huippu yliopistoissa jne.ja lopulta halus vaan omaan rauhaan kotiansa.
Ei, liian vaikea. Lukio on sitäpaitsi tuhat kertaa helpompi kuin lääkis, joten lukion todistuksesta ei voi päätellä mitään.
Mitä enemmän ihminen lukee sitä sairaammaksi hän tulee.