Koetko elämän helpommaksi eron jälkeen?
Yksinhuoltajana koen, että elämä on huomattavasti helpompaa kuin jatkuvista parisuhdedraamoistaan avautuneilla kavereillani.
Viekö parisuhde mahdollisesti liikaa energiaa ja itsemääräämisoikauttanne?
Kommentit (5)
Kyllä! Oma rauha töiden jälkeen, omavalintaiset ruoat, yörauha ilman kuorsausta, ihanat rauhalliset aamut aamukahvin kanssa, pitkät lenkit koirien kanssa, viikkosiivouksen jälkeinen siisteys ja järjestys, tavarat paikoillaan ja jopa sakset löytyvät keittiöstä siellä missä on niiden paikka. Tässä vain pieni esimerkkilista.
Joissain asioissa en, mutta suurimmaksi osaksi kyllä. En enää edes halua suhteeseen, ei ole energiaa eikä mielenkiintoa yrittää jaksaa enää yhtään ainoaa tapausta tuosta typerämmästä, lapsellisemmasta ja itsekeskeisemmästä sukupuolesta.
On helpompaa, oma tupa ja oma lupa. Ei tarvitse kysellä mielipiteitä, tehdä kompromisseja, riidellä, ostamani ruuat löytyy jääkaapista, sängyssä voi olla keskellä isossa X-asennossa, saa mennä ja tulla miten huvittaa eikä tarvise myöskään miettiä toisen osapuolen aikatauluja ja menoja!
Ei enää koskaan suhteeseen! Tai korkeintaan siten, että molemmat asuu omissa talouksissaan!
Juu... Mikä ihana rauha, ei nalkutusta, ei anoppia arvostelemassa ja tilistäkin jää säästöön. Penistäkään ei pakota :)
Kyllä koen helpommaksi. Se, kun pääsi omaan kotiin ja sai olla rauhassa eikä tarvinnut olla ahdistunut exän tekemisistä, reaktioista ja sanoista. Uusi elämä alkoi.
Ex ivasi, loukkasi ja toimi erittäin itsekkäästi suhteessa.