Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Arvostele riitamme, perheterapeutti!

Vierailija
03.09.2026 |

Sattuneesta syystä olen maksanut asumiskulut aikaisemmin yksin  ja aikuisen lapseni avustuksella. 
Muuttuneista olosuhteista johtuen.  olen joutunut nyt sanomaan poikaystävälleni. että hänen  on pakko osallistua asumiskuluihin jollain  summalla. 

Melkein aina kun pyydän tuota  summaa, tulee riitaa, koska hän vastaa mm. maksan auton tai juuri eilen ostin ruokaa. 


Olemme keskustelleet tästä useasta sekä hyvässä hengessä, että ei niin hyvässä ja päässet jonkinlaiseen summaan, mikä edelleen  on ehkä vähän liian  kotiinpäin hönelle. Mitra tosiasn koska maksaa auton ei jaeta puoliksi 

Vieläkin hön välillä vastaa vuokranmaksuun esim. : Ostin juuri eilen ruokaa xx summalla.

Ööh olen kyllä selittämyt järkiperusyeisedti ,  että ruoka ja asumiskulut ovat kyllä aina käsiteltävä erikseen ja hönelle kuuluu kummastakin oma osuus. 


Olen  myös esittänyt matemaattisia laskelmia siitä, miksi ei voi vastata miten vastaa. Lisäksi  asumis ja kustannukset   ovst paljon paljon  enemmö kun auton kustannukset. .


Menen kyllä hieman hämilläni noista: Ostin eilen ruokaa vastauksista. 

Miten potäisi  suhtautua tuohon?

Onko älyllisesti  rajoittunut?

Esittääkö vain sellaista?

Haluaako tahalleen  haastaa riitaa tai ärsyttää älyttömillä vastauksilla?


Tuo on kyllä naurettavaa siinä mielessä, että jos tuollaimen lause : Maksatko  vuokraosuutesi  aiheuttaa riitaa, on vika kyllä täysin  toisella puolella. Otse aloitan aina ihan sivistyneesti keskustelun, mitta hän suutahtaa rahakysymyksistä  lähes aina. 


Itsestäni   on kuulemma  ollut huhuja hankalana  ihmisenä, jonka kanssa vaikea sopia asioita? Buhahaaaa! 
No mutta musta onkin paljon valheita  ollut vuosikymmeniä. 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kahdeksan