Vasemmistoliitto ajaa miljardööreihin kohdistuvaa veroa ja selvittää myös maastapoistumisveroa sekä uutta valtiollista kiinteistöveroa
Vihreät puolestaan esittää erillistä veroa kaikkein rikkaimmille. Sosiaalidemokraattien johtaja Magdalena Andersson on torjunut paluun Ruotsin vanhoihin varallisuus-, perintö- ja lahjaveroihin, mutta sijoittajat arvioivat nyt mahdollisia kompromisseja.
– Uskon, että siitä voi seurata todellinen massapako, varsinkin jos he ilmoittavat maastapoistumisverosta, pääomasijoitusyhtiö Nordic Capitalin johtaja Klas Tikkanen arvioi Kauppalehdelle.
Vinge-asianajotoimiston veroasianajaja Mattias Schömer kertoo, että yrittäjät ja sijoittajat valmistautuvat jo mahdolliseen muutokseen. Valmistelut vaihtelevat ulkomaisista yritysrakenteista sukupolvenvaihdoksiin ja testamentteihin.
https://www.verkkouutiset.fi/a/kl-ruotsin-varakkaat-pohtivat-jo-maastam…
Kommentit (10)
Lähteenä kokoomuslainen uutissivusto.
Rikkaat maksamaan. Saivat kokoomukselta jo tarpeeksi rahaa lisää.
Rotat jättää uppoavan laivan ensimmäisenä.
Verotusta voitaisiin keventää runsaasti, kun toimeentulotuessa palattaisiin 70-luvun sääntöihin.
Ennemminkin voitaisiin määrätä maahantulovero maahan tuleville huma-mamuille kattamaan heistä valtiolle aiheutuvia kustannuksia.
Vierailija kirjoitti:
Lähteenä kokoomuslainen uutissivusto.
Ei kun Kauppalehti. Mitä vikaa?
Ei jää velkalaivan kapteeni Orpo the Destroyer uppoavan laivan kannelle.
Orpo, Purra ja Satonen/Marttinen kääntää Suomi-laivan suunnan? Onko onnistunut?
Jännä, ettei ollut väitteeseen mitään linkkiä.
Ja koska miljaardöörejä ei ole, vero kohdistetaan heihin, joilla on yli 100 000 euron omaisuus.