Liiallinen herkkyys ja tunteet aiheuttaa stressiä mikä aiheuttaa epäloogiista ajattelua
Ihmiset ovat kokoaika yhä herkempiä. Järjellisen ajattelun ja suhteellisuuden sijaan tunteet aiheuttavat sen että kokonaiskuvan hahmottamisen sijaan tarkastelemme maailmaa hyvin lyhytnäköisesti mikä aiheuttaa ihmisille stressiä ja ahdistusta mikä vaikeuttaa loogista ajattelua ja ongelmanratkaisukykyä.
Kun ihminen pysyy rauhallisena eikä panikoidu tai hysterisoi, kykenee hän havainnoimaan ympäristöään, kehittelemään ideoita sekä oivalluksia ja ajattelemaan ajattelemaan johdonmukaisesti. Kun taas panikoiden ja hätäillen ei ajattele kirkkaasti.
Kommentit (3)
Paniikki ja hysteria seuraavat siitä, kun ihmisen luontaiset tunteet, jotka esim. varoittavat vaarasta, kielletään ja ihminen pakotetaan sietämään vaarallisia, haitallisia tilanteita ja ihmisiä. Rauhan saa, kun rakentaa tarpeeksi sisäistä turvallisuutta, jossa kaikki tunteet ja herkkyys voivat olla olemassa, aivan kuten tähän maailmaan alunperin tullessa ja ennen kuin kukaan toinen ihminen opetti, että tunteissa ja herkkyydessä itsessään olisi jotain väärää ja paniikin aihetta - koska näillä ihmisillä ei myöskään sitä turvallisuutta ole.
Joo, joissain maissa jopa suosikkijoukkueen häviö aiheuttaa väkivaltaa. Ja ne herkkikset on aina miehiä.
Kyllä ja tulta munille