Otto Meri (kok.): Helsinkiläisessä alakoulussa on tänä syksynä aloittanut "parrakas miehenalku"
"Helsingin kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Otto Meri (kok.) väittää viestipalvelu X:ssä, että helsinkiläisessä alakoulussa on tänä syksynä aloittanut selkeästi yli-ikäinen oppilas.
Meri kertoo kuulleensa asiasta koulun rehtorilta, joka oli ottanut häneen yhteyttä.
- Rehtori kertoi, että koulun 2. luokalle oli nyt syksyllä tullut uusi oppilas. 180 senttinen parrakas miehenalku. Henkilöllisyystodistuksen mukaan poika oli 8 vuotta vanha. Rehtori näki heti, että lapsi on vähintään 15-vuotias, ehkä vanhempikin, Meri kirjoittaa X:ssä."
Kommentit (13)
Jos Meren höpinät olisivat totta, niin eiköhän joku koululainen olisi maininnut asiasta jo ennestään somessa.
Tämän siitä saatte, kun äänestätte ohisalonlahkolaisia.
Vierailija kirjoitti:
Tämän siitä saatte, kun äänestätte ohisalonlahkolaisia.
Miten kokoomuslaisen valehtelu riippuu kenenkään äänestämisestä?
Hyvä Suomi! Tämä ei ole ollenkaan pellemaa, ehei!
Hyvä tarina alkuun, mutta loppua kohten nuupahti.
Vierailija kirjoitti:
Levittää siis valheeksi todistettua juttua. Kokkareita ei erota enää persuista
Ihmettelen suuresti, kun rehtori toimii helsinkiläisessä alakoulussa ja sanoo, että ei ole yksittäistapaus. Luotan rehtoriin, hän oli hyvin vilpitön ja aidosti huolissaan tilanteesta, Meri sanoo.
Valerehtori?
Vierailija kirjoitti:
Jos Meren höpinät olisivat totta, niin eiköhän joku koululainen olisi maininnut asiasta jo ennestään somessa.
Eka ja tokaluokkalaiset somettaa paljonkin?
Vierailija kirjoitti:
Tämän siitä saatte, kun äänestätte ohisalonlahkolaisia.
Ei vaan tämän saa siitä kun äänestää tyhmiä kokoomuslaisia.
Noh, Turussa joitain vuosia sitten tyttäreni mennessä kolmannelle luokalle tuli luokkaan myös muita puolitoista päätä pitempi, roteva maahanmuuttajapoika. Ei pojasta harmia kai kuitenkaan ollut. Ikä ei minulle selvinnyt, tyttären mukaan poika oli "vanhempi".
Persut levitty tuota snekdoottia jo monta vuotta sitten. Silloinkin oli sama kehyskertomus anonyymistä rehtorista.
Voi kokoomusta, nuoret ja naiset juoskaa pois tuosta rasistisesta ja tunkkaisesta setämirspuolueesta
Ja rehtori otti henkilökohtaisesti Mereen yhteyttä koska..? Eiköhän tuollaiset asiat hoideta ihan jtn muuta kautta, jos siinä jotain hoidettavaa on.
En usko että tällaista rehtoria on olemassakaan. Että soittanut kertoakseen juuri Merelle, että meillä on täällä parrakas lapsi kakkosluokalla. Kuulostaa ihan persujen keksimältä tarinalta.
Levittää siis valheeksi todistettua juttua. Kokkareita ei erota enää persuista