Muuttaisiko rikastusminen teitä tai kulutus tottumuksianne?
Minulla on sellainen käsitys itsestäni, että ei muuttaisi. Vaikka itselläni olisi miljoonia tai vain satasia, niin en alkaisi tuhlaamaan. Ja olen muutenkin miettinyt esim ihmisen hiilijalan jälkeä ja minun mielestä en voisi vaan alkaa kuluttamaan liikaa resursseja vaikka voisinkin tehdä niin. Miten teillä?
Kommentit (18)
ei sitä juostu heti asunto- ja autokauppaan joskus. ja hyvä oli.
Voisinhan sinä silloin kuluttaa kulttuuriin ja palveluihin sekä valita kalliimpia ympäristöystävällisiä vaihtoehtoja.
Kyllä. Arkeen ei tulisi mitään isoja muutoksia, mutta vapaa-aikaan, talon ja pihan kunnostukseen, sekä autoihin käyttäisin enemmän rahaa.
Miten kulttuurin rikastaminen vaikuttaa kulutukseen?
Toisaalta kulutus siirtyy pois pääkaupunkiseudulta ja siirtyy pienempiin kuntiin.
Tuskin, rahaa riittää nytkin tarpreksi laadukkaaseen elämään, en kaipaa enempää.
Kyllä. Palkkaisin joka viikoksi siivoojan ja kodinhoitajan laittamaan ruokaa.
Kulutustottumukset eivät ole muuttuneet, mutta suhtautuminen työelämään on muuttunut. Olen heikosti työllistyvä ja aiemmin on pitänyt nöyrtyä ties mihin paskaan, mutta nyt kun on tarpeeksi rahaa ja pääomatuloja, teen vaan sellaisia töitä mitkä oikeasti kiinnostaa.
Perin melko paljon ja maksoin asuntobelan pois. Tähän elämäntilanteeseen tulee kuintekin vaihto pienempään. Taso riittää ja kaupunginosa miellyttää.
Auto toisaalta, meillä on vain vähän ajoa mutta tykkään turvallisesta ja tehokkaasta. Hybridi vaihtui täyssähköön.
No totta hemmetissä muuttaisi 😄 Muuttaisin ulkomaille johonkin lämpimään merenrantahuvilaan ja sisustaisin kodin tyylikkäästi, ostaisin paljon designia ja taidetta.
Matkustelisin paljon ympäri maailmaa, asuen parhaissa hotelleissa ja muissa laadukkaissa majoituksissa. Kävisin konserteissa, ravintoloissa, teattereissa, musikaaleissa ja muissa tapahtumissa.
Kävisin hieronnoissa, kylpylöissä ja erilaisissa hoidoissa. Palkkaisin siivoojan ja henkilökohtaisen ainoastaan luomuruokaa kokkavaan kokin, jotta arjen tylsät pakolliset hommat jäisivät vähemmälle ja aikaa jäisi enemmän asioihin, joista oikeasti nautin. Hankkisin myös personal trainerin ja muita ammattilaisia auttamaan pitämään itseni hyvässä kunnossa. Kävisin ainoastaan parhailla mahdollisilla yksityislääkäreillä. Hankkisin myös hevosia ja auttaisin kodittomia eläimiä.
Ostaisin pakastimen. Korvaisin banaanit ja rypäleet pakastemarjoilla. Suosisin enemmän lähileipomoiden leipiä. Pyrkisin ruokavaliossa mahdollisimman korkeaan kotimaisuusasteeseen.
Aika perusjuttuja olen hankkinut, kun onnenkantamoinen kävi. Samassa kodissa pysyttiin, mutta rempattiin tämä nopeammassa aikataulussa. Pihan laittoon hankin ulkopuolisen suunnittelijan, että tekee selkeän ja helpon kerralla..
En ole mitenkään vaatteilla pröystäilijä ollut, saman tapasia matkojakin harrastan yhä.
Lottovoittaja 2005
Bulgariassa arvottiin sama lottorivi kahteen kertaan 6. ja 10. päivänä syyskuuta 2009. Numerot olivat 4, 15, 23, 24, 35 ja 42. Numerot arvottiin eri järjestyksessä, ensimmäisellä kerralla kukaan ei voittanut päävoittoa, mutta toisella kerralla päävoittoja löytyi 18 kpl. [8] Jokainen voittaja sai 10 164 levaa eli noin 5 200 euroa. Israelissa arvottiin sama kuuden numeron lottorivi uudestaan kuukauden sisään vuoden 2010 lopulla.[9]
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lotto#Trivia
Tavoitteeni on saada pääpotti Eurojackpotissa, Vikinglotossa, sekä lauantain Lotossa. Jatkan sitten lottoamista samalla rivillä, koska on mahdollisuus tulla sama rivi uudestaan.
Shoppailisin Guccissa Henkkamaukan sijaan
Menisin lomalle Havaijille Espanjan sijaan
Ajaisin Lamborghinilla bussilla kulkemisen sijaan
Kävisin Michelin-ravintoloissa kotona kokkaamisen sijaan
Asuisin isossa kartanossa pienen yksiön sijaan
Ostaisin Rolexin tavallisen kellon sijaan
Palkkaisin siivoojan itse siivoamisen sijaan
Ostaisin designhuonekaluja Ikean sijaan
Menisin yksityiskoneella turistiluokan sijaan
jne. jne.
Olen järkevä rahankäyttäjä enkä tykkää shoppailusta. Ei minusta mitään tavaroiden shoppailijaa tulisi vaikka rikastuisin kuinka. Mutta rikkaana käyttäisin paljon enemmän rahaa palveluihin, elämyksiin, hotelleihin, ulkona syömiseen jne. Ostaisin siivous- ja kodinhoitopalveluita. Mulla olisi kokki, joka valmistaisi arkeen terveelliset ruoka-annokset ja pt kuntosalilla.
Joten kyllä kulutustottumukset muuttuisivat, ostaisin enemmän palveluita ja mukavuutta elämään.
No sinänsä muuttaisi, että olisi varaa yhtään mihinkään. Jos kyseessä olisi oikeasti suuri summa, laittaisin läheisten asiat kuntoon ja sitten muuttaisin itse jonnekin aurinkoiseen ja lämpimään. Sinänsä en ostelisi sittenkään ylimääräistä, mutta huoletta sen, minkä tarvitsen.
Ei muuttanut.