Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tajusin vasta hiljattain että olen aseksuaalinen

Vierailija
20.07.2026 |

Parisuhteessa seksi on aina ollut sellaista pakkopullaa. Olen lesbo, jos sillä nyt on mitään merkitystä. Niinpä olen yleensä "hoidellut" kumppanin mutta minun ei ole välttämättä pitänyt saada. Toisinaan kyllä olen saanutkin, ja olen saanut orgasmeja jne. Kuitenkin minulta puuttui halu tehdä aloitetta seksiin, toinen sen aina teki. 

 

Kuitenkin minulla on aina ollut tarve poistaa "panetus" eli olen masturboinut säännöllisesti jo todella nuoresta pitäen. Tämä oli syy miksi luulin etten ole aseksuaali. Luulin että heillä ei ole mitään haluja. Mutta sitten luin että he eivät halua seksiä toisen ihmisen kanssa, muuten kyllä voi olla korkeakin libido. Itsekin olen mielummin itsetyydyttänyt kuin harrastanut seksiä kumppanin kanssa. 

Kuitenkin läheisyys ja hellyys on ollut suhteessa minulle todella tärkeää. Toisen iholla oleminen ilman että se johtaa seksiin. 

 

Tällä hetkellä en ole suhteessa. Kumppanin löytäminen voi olla mahdotonta tämän aseksuaalisuuden takia, ja vielä lesbona niin tarjonta on vähäistä. Mutta onneksi olen ihminen joka viihtyy hyvin ilman parisuhdetta.

 

Piti tämäkin asia tajuta näin myöhään, nelikymppisenä! 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaatko selittää mikä se ero masturboinnin ja seksin välillä on? Miksei seksi kiinnosta, vaikka panettaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet autistikehitysvammainen. Olet vajaata elämää. 

Vierailija
4/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olet autistikehitysvammainen. Olet vajaata elämää. 

Elämä ei ole vajaata jos siinä on kaikki mitä itse tarvitsee ja haluaa.

Vierailija
5/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Osaatko selittää mikä se ero masturboinnin ja seksin välillä on? Miksei seksi kiinnosta, vaikka panettaa?

Olen eri, mutta ero minun mielestäni:

 

seksi: todennäköisesti ajoitus ei osu omaan panetukseen, toisella voi olla hampaat harjaamatta/alapää pesemättä, toisella voi olla joku itsetunto-ongelma joka ottaa vauhtia siitä että minulla on väärä ilme tai väsyttää (naiset) tai siitä etten jaksa pornoesiintyä tai innostua hänen fetisseistä tai kinkeistä (miehet), toinen voi oikeasti puhua minusta hirveän rumasti vaikka olisi itse maailman herkin mimosa, jota ei saa pyytää edes vaihtamaan vähän asentoa... 

Niin ja se toinen ihminen pitää tyydyttää ja olen ollut vain yhden ihmisen kanssa joka oli hyvä sängyssä, kun taas kaikki kumppanini ovat kehuneet minua hyväksi etenkin suuseksissä ja olleet koko ajan vonkaamassa lisää. Mutta edes sen parhaan kanssa ei seksi silti ole yhtä mukavaa ja hyvää kuin masturbaatio, etenkin kun en koe siinä mitään yhteyttä. 

 

itsetyydytys: tapahtuu juuri silloin kun haluan, voin lopettaa ilman draamaa jos orkku ei tulekaan. Toisaalta voin jatkaa kymmenenkin orkkua jos haluan. Ei tarvitse puhua tai huomioida toista. Voin fantasioida mistä tykkään. En menetä mitään lisäarvoa tässä, koska en välitä halutuksi tulemisen tunteesta enkä tosiaan koe mitään yhteyttä toiseen.

 

Itse en ole identifioidu aseksuaaliksi vaikka määritelmällisesti kai sitä olenkin. Sanoisin että olen bi, mutta että tunne-elämäni on vähän erilainen. Minulla se ei johdu nepsysyistä (on kartoitettu muusta syystä enkä ikävä kyllä voi selittää ns tunnevammaisuuttani tismillä, kun on mustaa valkoisella ettei minulla sitä ole). 

 

TLDR; ihmiset vaikeita, moti seksiin nolla jos siitä hakee vain fyysistä tyydytystä, eikä kostu vähääkään niistä kanssakäymis -ja halutuksitulemisaspekteista. 

Vierailija
6/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aseseksuaalinen. Pidän aseista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska tiedän jokaisen olevan miehen ja naisen dnasekasikiö, niin inhoan seksiä toisen ihmisen kanssa oli sitten mitä sukupuolta tahansa.

Vierailija
8/8 |
21.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"TLDR; ihmiset vaikeita, moti seksiin nolla jos siitä hakee vain fyysistä tyydytystä, eikä kostu vähääkään niistä kanssakäymis -ja halutuksitulemisaspekteista."

Kiitoksia kattavasta vastauksesta. Itsekin olen masturboinnin suuri ystävä juuri mainitsemistasi syistä johtuen.

Toisaalta olen myös seksin suuri ystävä, varmaankin hyvin pitkälti niistä syistä joiden mainitsit olevan itsellesi yhdentekeviä. En ollut pysähtynyt omalta kohdaltani pohtimaan masturboinnin ja seksin eri tarkoituksia, mutta esitelmäsi luettuani uskon sinun olevan oikeassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi seitsemän