Palsta totuuksia talous asioista ja rahasta (OV)
- Suomen palkkataso on hanurista, joten Suomessa ei kannata tehdä töitä
- Suomessa ei voi elää eikä elättää perhettään alle 3000 euron kk-palkalla
- palsta mammalla ei ole mitään koulutusta, eikä käy töissäkään, mutta silti saa kuukausipalkkaa ainaskii 4000 euroa, koska on "osannut tehdä hyvän diilin ja on ihan omaa tyhmyyttä, jos ei osaa tehdä niitä"
- palkankorotusta ei kannata ottaa vastaan, koska muuten veroprosentti nousee
- asuntojen hinnat romahtavat syksyllä
- kun palsta mamma myy asunnon, hän myy sen aina megalomaanisella voitolla koska asuntojen hinnat ovat nousseet
- kun palsta mamma ostaa asunnon, hän ostaa sen aina järkyttävän halvalla, vaikka kaikkien muiden asuntojen hinnat ovatkin nousseet, koska juuri hänen kohdalleen osuvat aina halvimmat ja parhaat asunnot
- mitä köyhempi on, sitä enemmän kannattaa ostaa sijoitusasunto
- täysin uutta autoa ei kannata koskaan ostaa, koska auton arvo putoaa monta tuhatta välittömästi kun auton ajaa ulos autoliikkeen pihasta
Mitä muuta? Lisätkää listaan.
Kommentit (9)
ja luomua ja sisäfilettä ym laadukasta tuohon hintaan
- palkkatasoon en ota kantaa enkä tohon elätykseen
- tunnen muutaman rahaa naineen, rakkaudesta toki, mutta tarkoitus saada miehestä rikas elättäjä kun itse haluavat olla kotiäitinä
- en tiedä ketään palkankorotuksesta kieltäytyjää, tosin ex-työkaverin palkka nousi 15e ja veroprossan nousun takia siitä jäi käteen 7e, sille naurettiin yhdessä :)
- en oo myyny asuntoa eli ei siis siitä kokemusta, mutta tätä taloa ostaessa saimme myyjän kiireestä johtuen tingittyä alea -25%
- sijoitusasunto on kaikille ihan jees kohde rahoille
- autojuttu pitää paljon paikkansa, jos ostat auton ja meet kauppaan sitä naapuriliikkeeseen niin saat taatusti ainakin noin -20% huonomman hinnan mitä ite maksoit
Raha tulee pankin seinästä
Lisäksi:
Kaikki materia ja raha on halveksittavaa ahneutta muilla, siksi on oikein että ne annetaan palsta mammalle vastikkeetta
Sanon vain että kaksi viimeistä kohtaa ap:n listasta on ainakin ihan universaaleja faktoja :)
ei osaa yhdys sanoja ja oikein kirjoitus ontuu muuten kin tosipahasti
Tuosta autolainan paasaamisesta voisi kertoa vasta sitten kun ymmärretään, ettei mikään laina ole ilmainen.
http://www.pikavippi.ws/rahahana
Suomalaiset, etenkin nuoret, lainaavat aina vain enemmän. Vastuuta ja toimintaa lykätään aina vain eteenpäin. Halutaan saada nyt tulos, maksaa se vasta myöhemmin. Tämä on logiikka, jota meille opettaa koko yhteiskunta, kulttuuri, talous, politiikka, teknologia, koko höskä. Kuka sen haluaa olla omaksumatta, joutuu erikseen tekemään töitä ajatellakseen toisella tapaa.
Netti on täynnä ohjesivustoja, jotka kannustavat yhä suurempiin lainoihin. Markkinoijat eivät kaihda valeita ja vähitellen koukuttavat Suomen kansaa yhä pahemmin lainaamiseen. http://www.omalaina.org on sentään analysoinut kriittisestäkin näkökulmasta lainaamista, mutta muuten kaikki sivut vain sanovat, että kyllähän nyt kaikilla joskus iskee rahantarve jne. Joo, jos iskee rahantarve, sitten tehdään töitä. Tämä on ihmeellinen tämä tämän ajan uskonto, jossa toivo heitetään tähän hetkeen ja korvaus suoritetaan myöhemmin. Jos kristinuskossa oli jotain hyvää, silloin kun se vielä oli suomalaisille relevantti, niin se oli se, että työ tehtiin nyt ja palkintoa kaivattiin vasta myöhemmin. Tämä on aivan nurinkurista, tämä nykyinen meininki...
Suomen kansalaisen tilanne on kyllä todella hyvä tästä huolimatta, kun vain olisi malttia ja kykyä tyytyä siihen, mitä on. Kun matkustan maailmalla, näen miten rankkaa on elämä pelkästään Euroopassakin useimmissa paikoissa. Palkkatasot naurettavia, yhteiskunnan jako todella räikeä. Köyhät ajettu omiin slummeihinsa ja rikkaat elää vartioiduissa lähiöissä. Suomessa tämä kehitys on kuitenkin todella lapsen kengissä, vaikka monet muuta hehkuttavatkin. Kannattaa tutustua muuhn maailmaan niin tajuaa, että missään ei ole taloustilanne hyvä, ja että Suomessa se on ihmiskunnan historian mittakaavassa aivan ainutlaatuisen tasa-arvoinen ja hyvä.
mutta jos vauvan syntymän jälkeen otat vastaan lahjoja niin olet luuseri joka ei pärjää omillaan, kaksinkertainen luuseri olet jos otat vastaan vauvalle tarkoitettua hyötytavaraa kuten vaunut.
Kukkapuskan voit ottaa vastaan siinä tapauksessa että kyse ei ole ristiäiskukista koska ehdottomasti olet luuseri jonka ei olis kannattanut lapsia tehdä jos ei ole varaa kukkia itse ostaa ristiäispöytään..
että sellasta..