Kalajoen kotieläintilalla lapset kiusaavat eläimiä, vanhemmat ovat kännyköillä ja sisään livahdetaan ilman pääsylippua
Kalajoella sijaitsevalla kotieläinpihalla on ollut tänä kesänä poikkeuksellisen paljon häiriökäyttäytymistä.
Lapset ovat heitelleet eläimiä erilaisin asioin ja repineet niitä turkista.
Aikuiset ovat yrittäneet päästä alueelle maksamatta
– He heittelevät pikkukivillä, tökkivät risuilla ja vetävät karvoista.
Esimerkiksi lepääviä ankkoja on heitelty ruohopalloilla ja kivillä.
Kekolahden mukaan henkilökunta joutui viimeksi torstaina ärähtämään lapsille käytöstavoista.
– Normaali puhe ei mene perille, Kekolahti sanoo.
Lapset touhuavat pihalla usein ilman vanhempien valvontaa. Vanhemmat ovat Kekolahden mukaan terassilla uppoutuneina puhelimiinsa.
Myös tilan kanoja on heitetty kivillä, ja uhreiksi ovat joutuneet muutkin kuin siivelliset: lepääviä possuja ja pihan kissaa on nyhdetty karvoista. Kissaa on vedetty myös hännästä.
Kekolahti kertoo, että tapauksia on ollut kesän aikana useita. Sama ilmiö toistuu eri perheiden vierailuilla.
Häiriköivät lapset ovat olleet Kekolahden arvion mukaan 8–14-vuotiaita.
Häiriköinnin myötä pihan eläimistä on tullut varautuneempia. Jos pihalla on vilkas tunnelma, eläimet eivät tule lähelle.
Kekolahti on pyörittänyt kotieläinpihaa lähes kahdeksan vuotta. Hän kertoo, että aiempina kesinä on ollut vain yksittäisiä häiriötapauksia.
– Tämä on aivan mahdoton kesä.
Kotieläinpihan pääsyliput maksavat tällä hetkellä 6–8 euroa.
Kekolahti kertoo, että tilalla on myös useita opastuskylttejä, joissa kerrotaan, miten eläimiä ruokitaan ja kuinka pihalla tulee liikkua.
– Olankohautuksella mennään vaan ohi eikä reagoida niihin.
– On ihan hirveästi yleistynyt se, että yritetään mennä pummilla sisään. Ei haeta lippuja ollenkaan.
Tapauksia on ollut Kekolahden mukaan kymmeniä.
– Tullaan tuohon pihaan ja luikitaan alueelle.
Kotieläinpihalla on kameravalvonta, joten Kekolahti on pystynyt narauttamaan liputtomat vieraat.
Viime kesänä kotieläinpiha jouduttiin sulkemaan aiemmin, kun työntekijät suuntasivat pariksi päiväksi lomalle.
Muuttuneesta aikataulusta ilmoitettiin tuolloin kotieläinpihan verkkosivuilla, Facebookissa sekä oveen kiinnitetyssä kyltissä.
Yhtäkkiä valvontakamerat hälyttivät pihalla tapahtuvasta liikkeestä.
– He avasivat meidän turvaportit ja marssivat eläinten luo.
Vaikka kotieläinpiha oli kiinni, sinne oli saapunut useita perheitä, Kekolahti kertoo.
– Viisi autoa.
Luvattomat vieraat syöttivät Kekolahden mukaan eläimille omia eväitään, kuten leipiä.
– Jos alpakalle antaa leipää, se saattaa tukehtua siihen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/fac87df0-a625-4127-ad54-2dec0afcdd23
Kommentit (5)
Pennut ovat niitä oikeita elukoita nykyään jotka pitäis sulkee häkkiin
Kieltäkää edes pentujanne!!!
Poliisiin ilmoitus kotirauhanrikkomisesta
Etelän vetelät kuriin.
Vanhemmathan tässä yhtä paljon kiusaavat tai jopa ovat niitä todellisia kiusaajia, kun ovat ensin tällaiset perslävet kasvattaneet ja toisekseen mieluummin keskittyvät kännykkään.
Tästä olen puhunut jo parikymmentä vuotta että useimmat lapset ja nuoret ovat psykopaatteja. Sellaisten vanhempien lapset, joille vanhemmat eivät ole koskaan sanoneet ei. Ja näitä lapsia on liian paljon.
nosto